.: AUDI KLUB POLSKA :.

Forum Audi Klub Polska
Teraz jest 28.kwi.2024 10:10:51

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [all] jak określić polaryzację zasilania głośników?
PostNapisane: 07.kwi.2007 21:08:14 
Użytkownik

Dołączył(a): 15.wrz.2006 22:57:06
Posty: 26
Lokalizacja: Gdańsk
Witam!!
Czy ktoś mógłby mi pomóc określić który z kabli dochodzących do głośnika ma polaryzację+?.Kabel ten pochodzi z drzwi A6 i przed wtyczką jeden przewód ma kolor szary a drugi żółto-szary które po wyjściu z wtyczki w kierunku głośników wychodzą odpowiednio jako czarny i zielono-czarny.Przewód zielono-czarny w drodze do tweetera przechodzi przez kondensator a czarny go omija.Potrzebne mi jest to po to aby prawidłowo podłączyć zasilanie do zwrotnicy nowych głośników.Niestety orginalne głośniki nie mają oznaczeń polaryzacji.Proszę o pomoc .pozdrawiam

_________________
A6'98 2,4 V6 30V (C5 ALF) : Subaru Impreza 2,0


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 08.kwi.2007 00:54:11 
Użytkownik

Dołączył(a): 18.wrz.2005 19:05:43
Posty: 2521
Lokalizacja: Poznań/ Nowy Tomyśl
Mozna to bardzo łatwo określić... :peace:
Ja mam swój własny patent na to, żeby nie pomylić polaryzacji przy podłączaniu, bo jeśli jeden z głośników będzie grał w przeciwfazie, to dźwiek się stracznie rozmywa. Dodatkwo możliwia szybką lokalizację głośnika, jeśli mamy pełno kabli i nie wiemy który jest do którego...

A o to przepis:
Bierzesz bateryjke (np. paluszek, ale polecam 9V, bo na 1,5V jest słabszy efekt). Podłączasz ją pod kabelki podłączone do głośnika (usłyszysz charakterystyczny trzask - nie ma paniki :) ), trzymasz i patrzysz, w którą stronę wychyla sie membrana. Jeśli do tyłu to masz kableki tak, jak podłączasz do baterii. Jeśli do przodu, to wtedy kabelki sa podłączone odwrotnie...

Jest jeszcze drugi sposób, gdy chcesz sprawdzić polaryzację kabli wychodzących z jednostki, a nie masz głośnika:
Najprościej jest podłączyć miernik. Jeśli napięcie jest dodatnie, to wtedy końcówki miernika pokrywają się z polaryzacją kabli... Jeśli napięcie jest ujemne, to masz odwrotnie.
Jeśli nie masz miernika, to bierzesz 1,5V żaróweczkę lub diodę Led i po podkręceniu głośności dość wysoko, przykładasz diodę. Gdy zacznie się żarzyć w rytm muzyki, to polaryzacja jest taka, jak nóżki diody. W przeciwnym wypadku nie zaświeci się w ogóle...

Jakie to proste... :peace:

Ps. Sprawdz przedtem na kostce, jak masz podłaczone pozostałe głośniki, lub jeśli ich nie masz, to podłącz wszystkie w jednej fazie (nie ma różnicy czy wszystkie będą w fazie, czy w przeciwfazie, byle były tak samo)...

-> WAŻNE! Jeśli sprawdzasz polaryzację głośników podłączonych przez wzmacniacz, to używaj 1,5V baterii, bo inaczej po wzmocnieniu może pójść dymek ;), a jak pasywne, to wtedy 9V!!!

Daj znać, czy się sprawdziło, to będzie dla potomnych ;)...

_________________
podpis nie działa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 08.kwi.2007 10:58:17 
Użytkownik

Dołączył(a): 15.wrz.2006 22:57:06
Posty: 26
Lokalizacja: Gdańsk
To znaczy, że po podłączeniu baterii jeżeli głośnik cofa się do tyłu,+ jest tam gdzie + baterii?.Tak własnie podłączę.Dopiero po założeniu jednych głosników mogę rozebrać drugie drzwi i sprawdzić połaczenie bo nie mam tyle miejsca w garażu zaby jednocześnie je zdemontować.Wazne jest dla mnie aby podłaczyć prawidłowo bo narazie wymieniam tyko głosniki w jednej parze drzwi a dopiero pózniej jak sie przekonam o poprawie wymienię drugą parę.Narazie dziękuję za podpowiedż, a jak wsystko zamontuję to napiszę.pozdrawiam

_________________
A6'98 2,4 V6 30V (C5 ALF) : Subaru Impreza 2,0


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 08.kwi.2007 13:51:51 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
No żaróweczką nie sprawdzisz, bo ona zaświeci bez znaczenia z jak ją będziesz podłączał... Już szybciej diodą LED jak napisałeś, ale polecam mimo wszystko miernik - najpewniejsze urządzenie :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 08.kwi.2007 21:38:52 
Użytkownik

Dołączył(a): 15.wrz.2006 22:57:06
Posty: 26
Lokalizacja: Gdańsk
Po podłączeniu przewodów wg sposobu na baterię sprawdziłem miernikiem i potwierdziło to poprawną polaryzację.Zatem sposób weryfikacji przez podłączenie baterii jest poprawny-dzięki za poradę.
Teraz coś na temat samych głośników.Wymieniłem fabryczny zestaw głośników w tylnych drzwiach(woofer nokia i tweeter blaupunkt) na zestaw Infinity 6510cs(165 mm+35mm) który zamocowałem w fabrycznych miejscach bez żadnych dodatkowych przeróbek.Poszycie drzwi częściowo wytłumione fabrycznie matą bitumiczną uzupełniłem tak aby pokryć całą powierzchnię.Miałem trochę kłopotu aby zmieścić w drzwiach zwrotnicę którą w końcu udało się upchnąć we wnęce pod schowkiem w drzwiach(nad lampą oświetlenia wejścia która zapala się po otwarciu drzwi).Głośniki w tyle nie są zasilane z samego radia lecz muszą być chyba wzmacniane z tuby w bagażniku gdyż po wyłączeniu wtyczki w tubie przestaja działać. No i teraz parę słów o efektach.Okazuje się że, jakośc dzwięku nie zmieniła się radykalnie.Owszem jest trochę większa jego głębia i bas jest bardziej miękki, ale należy przyznać że oczekiwałem więcej.Myślę że częściowo ma na to wpływ samo radio(concert CD) które nie ma zbyt dużej korekcji dżwięku.
Może zbyt wiele oczekiwałem, ale po zamontowaniu w Subaru takich samych zamiast fabrycznych głośników oraz wymianie fabrycznego radia na Clarion DXZ 748RMP nawet bez kompleksowego wygłuszania drzwi efekt jest porażający(na plus).Dziekuje wszystkim za pomoc.pozdrawiam

_________________
A6'98 2,4 V6 30V (C5 ALF) : Subaru Impreza 2,0


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 09.kwi.2007 02:43:02 
Użytkownik

Dołączył(a): 18.wrz.2005 19:05:43
Posty: 2521
Lokalizacja: Poznań/ Nowy Tomyśl
Odpowiedź, jest prosta...
Tył jest zasilany przez fabryczny wzmak Audi... A ten wzmak jest nie wiele wart. Samo radio nie ma wielkiego wpływu, chociaż podbijacze stosowane w lepszych jednostkach potrafią mocno zaakcentować niektóre pasma, co się odbija na lepszych wrażeniach...
Najlepszym sposobem jest odłączenie wzmaka Audi i podpięcie głośników pod osobną końcówkę mocy, która bardzo poprawi jakość i efekty...
Tak radziłbym zrobić...

A co do wytłumienia, to tłumi się nie tapicerkę (również, ale to dodatek), lecz poszycie drzwi (metalowe) tak, by stworzyć szczelną komorę (to jest główne zadanie tłumienia, jak również rozpraszanie fal powstających z tyłu membrany)... Także efekt byłby, gdyby głośniki grały w komorze zamkniętej, a wytłumienie tapicerki spowodowało jedynie brak jej drgań... Drzwi są jak ser szwajcarski i wszystkie otwory, poza odpływami wody trzeba zamknąć blachą lub matami....

_________________
podpis nie działa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 09.kwi.2007 08:37:28 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
Radyjko ma podobne paramrtry do mojego 848MRP (czy coś podobnego, taki high end tamtych czasów) i głośniki całkiem nieźle powinny pstrykać na tym sprzęcie. Daj mu tylko dobrego + i - (najlepiej z akku).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 10.kwi.2007 00:08:52 
Użytkownik

Dołączył(a): 18.wrz.2005 19:05:43
Posty: 2521
Lokalizacja: Poznań/ Nowy Tomyśl
GrzesB napisał(a):
Radyjko ma podobne paramrtry do mojego 848MRP (czy coś podobnego, taki high end tamtych czasów) i głośniki całkiem nieźle powinny pstrykać na tym sprzęcie. Daj mu tylko dobrego + i - (najlepiej z akku).


Na radiu, które ma ok. 20W albo wzmaku (30W) to dobrze pstrykać mogą tylko palce... :peace:
Nie ma opcji, żeby się radykalnie zmieniła jakośc po zmianie głośników i zasilaniu radiem (lub fabrycznym wzmakiem Audi) zwłaszcza, że to sa tylne głosniki i nie słyszysz ich możliwości, bo grają dla pasażerów tylnej kanapy. Gdybyś miał je z przodu w wytłumionych drzwiach, to inny efekt by był...

Dobry + i masa sa potrzebne wzmakowi, a nie radiu. Choćbyś pociągnął przewód 30mm2 to i tak nic nie zmieni...
Powtarzałem to kilkanaście razy, ale jak widac przeoczyliście...
"Twoje Audio jest tak dobre jak jego najsłabsze ogniwo", więc dobre głośniki i kiepski wzmak, dają kiepski efekt... Proste...
Jak położysz wisienkę na krowim placku, to raczej jak tort nie zacznie smakować... :peace:

A jak podłączy te głośniki pod oddzielną końcówkę to pokażą pazur...

_________________
podpis nie działa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 10.kwi.2007 07:10:25 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
Na fabrycznych przewodach radio przygasa i charczy już przy VOL 15 a na bezpośrednio podłączonych VOL 25, pozatym nie ma przebić z instalacji samochodu co też jest ważne. U mnie pod wzmakiem tylko sub gra i jest całkiem znośnie. Żeby nie było - ze wzmacniaczem napewno lepiej zagra.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 10.kwi.2007 11:58:13 
Użytkownik

Dołączył(a): 18.wrz.2005 19:05:43
Posty: 2521
Lokalizacja: Poznań/ Nowy Tomyśl
GrzesB napisał(a):
Na fabrycznych przewodach radio przygasa i charczy już przy VOL 15 a na bezpośrednio podłączonych VOL 25, pozatym nie ma przebić z instalacji samochodu co też jest ważne. U mnie pod wzmakiem tylko sub gra i jest całkiem znośnie. Żeby nie było - ze wzmacniaczem napewno lepiej zagra.


Nie ma się co sprzeczać o szczegóły. ;)
Pociągnięcie nowych kabli na pewno nie zrobi radiu źle... :peace:
Ale wzmak zrobi lepiej... :):

_________________
podpis nie działa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 10.kwi.2007 22:32:02 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
Heveliusz napisał(a):
Ale wzmak zrobi lepiej... :):


Niepodważalnie się z Tobą zgodzę :peace:
Gdybym miał czas zainstalowałbym drugiego wzmaka do głośników w aucie (nawet leży u mnie)...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 10.kwi.2007 22:34:20 
Użytkownik

Dołączył(a): 18.wrz.2005 19:05:43
Posty: 2521
Lokalizacja: Poznań/ Nowy Tomyśl
GrzesB napisał(a):
Heveliusz napisał(a):
Ale wzmak zrobi lepiej... :):


Niepodważalnie się z Tobą zgodzę :peace:
Gdybym miał czas zainstalowałbym drugiego wzmaka do głośników w aucie (nawet leży u mnie)...


Bierz chorobowe i montuj!! :peace:
Organ nieużywany zanika, więc któregoś dnia się obudzisz i wzmaka nie będzie :diabel:
A jak go masz to montuj jak najszybciej!!!!! :):

_________________
podpis nie działa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 10.kwi.2007 23:38:18 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
Zamontować i pociągnąć kable to pikuś... ale odpowiednie ustawienie wzmaka i radia w celu lepszego odsłuchu to już wymaga czasu... Może w następnym aucie sobie zapodam, w tym i tak częściej słucham CB ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 10.kwi.2007 23:44:58 
Użytkownik

Dołączył(a): 18.wrz.2005 19:05:43
Posty: 2521
Lokalizacja: Poznań/ Nowy Tomyśl
GrzesB napisał(a):
Zamontować i pociągnąć kable to pikuś... ale odpowiednie ustawienie wzmaka i radia w celu lepszego odsłuchu to już wymaga czasu... Może w następnym aucie sobie zapodam, w tym i tak częściej słucham CB ;)

No niestety, strojenie jest czasochłonne, ale daje efekty tym lepsze, im dłużej trwa, więc warto...
Ale jak nie teraz, to w następnym autku... :peace:

_________________
podpis nie działa


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 105 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do: