.: AUDI KLUB POLSKA :.

Forum Audi Klub Polska
Teraz jest 27.kwi.2024 16:22:38

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [A6 C7 2.0 TDI] DPF - czy to normalne?
PostNapisane: 07.kwi.2020 09:49:02 
Użytkownik

Dołączył(a): 07.kwi.2020 09:13:21
Posty: 2
Witam Was serdecznie :) To moje pierwsze pytanie na tym forum.
Czytam Was już od jakiegoś czasu, jednak wyniknęła teraz pewna kwestia, którą mam potrzebę wyjaśnić, z pomocą Waszego doświadczenia.

Otóż, od grudnia 2019 jestem (póki co szczęśliwym) posiadaczem Audi A6 C7 2.0 TDI 177km (2012r). Tak się stało, że zapragnąłem podnieść sobie nieco fabryczną moc (o ok. 30km), jednak to co usłyszałem w serwisie zajmującym się tego typu przeróbkami nieco mnie zaniepokoiło.
Rzecz dotyczy filtra DPF oraz jego cykli wypalania. Po krótkiej rozmowie z serwisantem doszliśmy do tematu DPFa i tego jaki wpływ będzie miało na niego podniesienie mocy. Jednak po tym jak powiedziałem mu, że mój DPF wypala się co ok 280-300km stwierdził on, że na pewno jest coś nie tak albo z układem DPF (zawory/sterowanie?), albo z którymś z komponentów osprzętu lub samego silnika i że generuje on zdecydowanie za dużo sadzy, skoro wypalanie włącza się tak często. Oczywiście, od razu straszenie rozrzedzaniem oleju, wizja zajechania w niedługim czasie silnika itp. :)

Nie jestem osobą, która podchodziłaby emocjonalnie do tego typu rozmów, bo wiadomo, że serwis chce sprzedać swoją usługę, którą w tym przypadku jest wycięcie DPFa. Z przyczyn środowiskowych i prawnych, wolałbym tego oczywiście nie robić. Po drugie, nie rozwiązuje to nadal sprawy, jeśli coś już powoli siada w osprzecie silnika. Pytanie więc, czy wypalanie DPFa w moim modelu AUDI co podany interwał km jest rzeczywiście normalne czy jest się czym martwić? Co ewentualnie (oprócz osprzętu silnika typu turbina czy wtryski) może mieć wpływ na tak częste wypalanie DPFa i jak temu ewentualnie zaradzić? Co sprawdzić, co wymienić?

Czytałem tez kiedyś na forum, że po jakiejś akcji serwisowej interwały wypalania zostały obniżone w programie sterownika przez AUDI (dla lepszej "ochrony środowiska ;) ), ale nie wiem czy dobrze to zrozumiałem i czy jest to sensowne/logiczne. Sprowadziłem auto ze Szwecji, gdzie było stale serwisowane.

Ewentualnie prosiłbym też o info czy poprawnie wypalam DPFa. Naczytałem się od różnych osób już tylu opinii i sposobów, że sam nie wiem czy robię to prawidłowo. Zawsze gdy włącza się wypalanie, staram się je przeprowadzić od razu, żeby procedura nie musiała być powtarzana i żeby ewentualny nadmiar oleju napędowego nie spływał do miski olejowej.

Model: A6 C7 2.0 TDI 177km 2012r.
Przebieg: 150000km (udokumentowany)
Tryb jazdy: Głównie miasto (90%), jednak nie jeżdżę też jak emeryt. :)
Wypalanie: Co ~300km
Metoda wypalania: 3000 obrotów na 3 lub 4 biegu (zależy czy jestem jeszcze w mieście czy już wyjechałem z niego) przez max kilkanaście km


Z góry dziękuję Wam za wszystkie odpowiedzi - jeszcze trochę chciałbym sie nacieszyć tym autem, bo jest świetne ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C7 2.0 TDI] DPF - czy to normalne?
PostNapisane: 07.kwi.2020 10:23:44 
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06.lis.2006 09:18:37
Posty: 8134
Lokalizacja: W-wa/Końskie
Auto: Audi S4
Ja myśle, że nie ma w tym interwale czasowym nic nadzwyczajnego. Poki procedura przebiega normalnie i konczy sie sukcesem nic bym z tym nie robił.
Ten cały "serwisant" zamiast snuć opowieści z krypty na temat zajechanego silnika... powinien sprawdzić faktycznie zapelnienie DPFa popiołem.

_________________
Diagnostyka czyni cuda
"The force is with you young Skywalker but you are not a Jedi yet."

S4 B5 Avant quattro ..AGB.. szybka czarnulka

Była : B5 Avant quattro ..APU..
Była : B3 Limo ..SB..
Była : C4 TDi Avant quattro ..AEL..
Była : B5 TDi Avant quattro ..AFN..
Była : B3 Limo ..SF..
Była : B5 TDi Avant ..AFN..
Była : B5 TDi Limo ..AFN..
Była : B4 TDi Avant ..1Z..


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C7 2.0 TDI] DPF - czy to normalne?
PostNapisane: 03.sty.2023 09:45:14 
Użytkownik

Dołączył(a): 18.lis.2022 06:35:31
Posty: 2
@Slowik555 Czy rozwiązałeś problem? Mam podobnie tylko co 170 km. Masakra. Może serwis w Krakowie sobie z tym poradzi


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C7 2.0 TDI] DPF - czy to normalne?
PostNapisane: 03.sty.2023 15:21:13 
Użytkownik

Dołączył(a): 19.sie.2021 10:45:08
Posty: 15
Jeżeli sterownik silnika jest po aktualizacji "dieselgate" to jest to normalne, że wypala się co 250 - 300 km. EGR częściej kieruje spaliny do silnika obniżając temperaturę i ilość tlenków azotu, ale jednocześnie zwiększając ilość sadzy w spalinach. Aby się dowiedzieć w jakiej kondycji jest DPF to trzeba sprawdzić komputerem diagnostycznym parametry jego pracy (ciśnienie różnicowe, ilość popiołu, sadza zmierzona i obliczona, procent zamknięcia EGR)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C7 2.0 TDI] DPF - czy to normalne?
PostNapisane: 04.sty.2023 12:00:50 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09.paź.2004 08:30:29
Posty: 10303
Lokalizacja: Siedlce
Auto: A4 B7 cabrio 2,0 Tfsi quattro. 200KM.
Ja bym go wyciągnął i wysłał "do prania".

_________________
Było dwanaście OOOO w tym siedem quattro, zostało cabrio B7 2,0TFSi quattro do zabawy+ Coupe quattro 8B 2.6 V6 syna.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C7 2.0 TDI] DPF - czy to normalne?
PostNapisane: 04.sty.2023 12:48:43 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31.maja.2001 01:00:00
Posty: 11998
Lokalizacja: Poznań i okolice
Auto: Audi S2, Audi 80 Avant
ja pierwsze co bym zrobił to odwiedził jakiegoś dobrego tunera, niech te wszystkie eko badziewia wyjebie.

_________________
Audi Coupe S2 - 400 KM , 440 Nm
Garrett 3071R @1.7 bar, injectors 525ccm, 7A exhaust cam, custom IC, radiator, Bosch 040 fuel pump...

Obrazek

iiii nowa zabawka Suzuki V-Strom DL1000 :P


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 121 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do: