.: AUDI KLUB POLSKA :.

Forum Audi Klub Polska
Teraz jest 16.kwi.2024 14:39:52

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [A4 B5] Dudnienie po zmianie kół
PostNapisane: 22.mar.2019 11:13:26 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12.lis.2018 22:03:56
Posty: 77
Lokalizacja: Śrem/ Wlkp.
Auto: A4 B5 Avant
Witam.

Tydzień temu zmieniłem w Audicy koła na alusy z nowymi letnimi oponami.

Po wymianie, podczas jazdy pojawiło się lekko słyszalne dudnienie, które - trwa przez chwilę, po czym znika. I tak co jakiś czas: czasem częściej, a czasem przez pewien czas wszystko w porządku.

Felgi - z ubiegłych lat, opony - nowe Uniroyal Rainsport 3, 205/55 R16.

Kierownica nie bije, zazwyczaj jak się jeździ, jest cicho i dobrze.

To co dla mnie laika przychodzi do głowy, to może fakt, że są to opony asymetryczne i są nowe, może muszą się "dopasować"? Mam wrażenie, że ów dźwięk pojawia się coraz rzadziej.
Innym spostrzeżeniem jest, że najczęściej słyszalne jest podczas jazdy miejskiej - ok. 60 km/h.
Podejrzewam, że dźwięk dochodzi z tyłu, ale pewności nie mam.

Może ktoś się spotkał z czymś podobnym?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5] Dudnienie po zmianie kół
PostNapisane: 24.mar.2019 19:54:55 
Użytkownik

Dołączył(a): 15.mar.2008 22:05:44
Posty: 2630
Lokalizacja: EPWA
Jak pojawia się rzadziej to może zniknie... Może to piasta się odzywa? Na głośniejszych zimowkach nie słyszałeś?

_________________
Problem jaki AELa spotyka, to łapy mechanika.
Jest A6C6 3.0 CDYC gnojówka, manual + quattro.
Jest Audi 100 1990, 2.2 KU, manual + klimatronic, elektryka.
Hobbystycznie Tecnam 2006T, Cessna 150/152, Wilga, Piper.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5] Dudnienie po zmianie kół
PostNapisane: 24.mar.2019 21:21:13 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12.lis.2018 22:03:56
Posty: 77
Lokalizacja: Śrem/ Wlkp.
Auto: A4 B5 Avant
Właśnie bezpośrednio po zmianie kół poczułem zmianę.
Zimówki były oczywiście znacznie głośniejsze, ale na nich nic niepokojącego nie notowałem.
W poprzednim sezonie były inne letnie i tego nie notowałem.

Ale:
troszkę ostatnio jeżdżąc... nie mam pewności, czy jest to regułą w 100%, ale bardzo często owe dudnienie pojawia się gdy jadę na łuku. Możliwe również, że w momencie, gdy łuk jest w prawą stronę.

Szukając ewentualności, mogę podpowiedzieć, że (możliwe, że poniższe bez związku):
- niedawno wymieniane miałem jarzma w hamulcach tylnich, gdyż przy starych klocki już nieco krzywo dociskały do tarcz (a komplety są dosyć jeszcze nowe...),
- powoli zbliża się czas zainteresowania wspomaganiem, gdyż przy porannym rozruchu na starcie kierownica ciężko chodzi przez kilka pierwszych naporów dłonią na kierownicę (później już bezproblemowo).

Jeżeli to tylko opony, to pół biedy, ale wiadomo, bezpieczeństwo...

Niestety obecnie z uwagi na zdrowie nie bardzo mogę się wziąć za demontaż kół i ich sprawdzenie. Może za kilka dni dam radę..


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5] Dudnienie po zmianie kół
PostNapisane: 24.mar.2019 21:43:05 
Użytkownik

Dołączył(a): 15.mar.2008 22:05:44
Posty: 2630
Lokalizacja: EPWA
Łożysko?

_________________
Problem jaki AELa spotyka, to łapy mechanika.
Jest A6C6 3.0 CDYC gnojówka, manual + quattro.
Jest Audi 100 1990, 2.2 KU, manual + klimatronic, elektryka.
Hobbystycznie Tecnam 2006T, Cessna 150/152, Wilga, Piper.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5] Dudnienie po zmianie kół
PostNapisane: 24.mar.2019 23:26:36 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12.lis.2018 22:03:56
Posty: 77
Lokalizacja: Śrem/ Wlkp.
Auto: A4 B5 Avant
Za słabo dokręcone?
W każdym bądź razie są nowe, montowane razem z nowymi tarczami.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5] Dudnienie po zmianie kół
PostNapisane: 25.mar.2019 21:39:42 
Użytkownik

Dołączył(a): 19.maja.2008 14:24:28
Posty: 1094
Lokalizacja: DW
Auto: AFN, BPP, BDN
Ile kilometrów już tak zrobiłeś


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5] Dudnienie po zmianie kół
PostNapisane: 26.mar.2019 10:39:31 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12.lis.2018 22:03:56
Posty: 77
Lokalizacja: Śrem/ Wlkp.
Auto: A4 B5 Avant
Zależy na czym:
- tarcze + klocki - ok. 4000...5000 km,
- jarzma klocków - ok. 2000 km,
- opony - ok. 500 km.

Przypatrując się dalej zjawisku: niepokojący dźwięk jak najbardziej powstaje również na prostej, równej nawierzchni, jednak nie tylko łuki.

Chwilę temu sprawdziłem dokręcenie śrub - jest dobrze.

Tymczasem w styczniu był przegląd auta - zawieszenie bez luzów, nawet, jeśli pamiętam, diagnosta mógł je nazwać "wzorcowym".

Specjalnie też pytałem o opony, gdyż ze 3 lata temu, gdym jeździł A3, kupiłem Uniroyale RainSport 3 i coś mi świta, że też po ich założeniu też inaczej brzmiały jak dotychczas, ale dudnienia jednak sobie nie przypominam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5] Dudnienie po zmianie kół
PostNapisane: 26.mar.2019 21:03:34 
Użytkownik

Dołączył(a): 09.gru.2018 08:52:45
Posty: 49
Auto: a4 b5 akn
Te oponki są bardzo dobre, naprawdę trzymają się drogi. Mam w focusie i na prawym tylnym kole przy 110-120km\h pojawia się dudnienie, cykliczne, takie buuuuu.......buuuuu :)
Trzeba się wsłuchać ale jest. Łożyska, hamulce mam sprawne, na oponach zimowych tego zjawiska nie ma.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5] Dudnienie po zmianie kół
PostNapisane: 29.mar.2019 20:25:55 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12.lis.2018 22:03:56
Posty: 77
Lokalizacja: Śrem/ Wlkp.
Auto: A4 B5 Avant
Oto problem się wyjaśnił!

Otóż dziś dopiero udało się przeprowadzić podstawową diagnozę, jaką jest sprawdzenie luzów na kole (wcześniej było to utrudnione z uwagi na "niedyspozycyjność" kręgosłupa). Mianowicie, w tylnich kołach, gdzie wymieniane były pewien czas temu tarczo-piasty z łożyskami pojawiły się... luzy. Na lewym kole nawet dosyć niestety spory.
Tak więc typ "łożysko" się sprawdził.
Dowiedziałem się (post factum), że po montażu takiego nowego zestawu, po jakimś czasie należy sprawdzić luz i go skorygować.

Jeździłem na tym min. 2 tygodnie... tyle przynajmniej słyszałem po wymianie kół na nowe cichsze letnie opony.
Luz skorygowany, pytanie, czy tzw. jasny szlag mógł trafić łożyska? Przypomnę, jest tam jedno stożkowe... Dopiero jutro w planie trasa, dziś już nie miałem kiedy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5] Dudnienie po zmianie kół
PostNapisane: 30.mar.2019 18:49:54 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12.lis.2018 22:03:56
Posty: 77
Lokalizacja: Śrem/ Wlkp.
Auto: A4 B5 Avant
Witam ponownie.
Wiem, że na wielu forach pisanie wypowiedź jedna pod drugą są niemile widziane, niemniej cóż...

zrobiłem dziś 2x50 km... przez pierwsze ok. 20...30 km było w miarę cicho, niestety później dudnienie wróciło jak poprzednio.
Po powrocie wziąłem się za sprawdzanie kół i tak:
- podkładka zabezpieczająca ma opór, o którym wspomina książka "Sam naprawiam" o A4 B5,
- luzy (obecnie nie aż tak duże) na obu kołach występują w pionie, natomiast w poziomie ich nie wyczuwam.

Domniemywam, że łożyska muszą być nowe, a czy ktoś orientuje się, jak jest z osiami? Pewnie znów kilka stówek niestety pójdzie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5] Dudnienie po zmianie kół
PostNapisane: 31.mar.2019 13:51:54 
Użytkownik

Dołączył(a): 09.gru.2018 08:52:45
Posty: 49
Auto: a4 b5 akn
Taki urok ałdi....tanio nie jest :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5] Dudnienie po zmianie kół
PostNapisane: 06.kwi.2019 19:09:51 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12.lis.2018 22:03:56
Posty: 77
Lokalizacja: Śrem/ Wlkp.
Auto: A4 B5 Avant
Mały raport po krótkiej przerwie:

1. Koła tył: z myślą, że do wymiany są łożyska i być może czopy, oddałem auto do serwisu i... twierdzą, że łożysko nie buczy i jest sprawne. Tutaj zaznaczę, że nieduży, ale wyczuwalny luz jest dalej w pionie, a w poziomie go nie ma, na obu tylnich kołach.
Mam pytanie - czy z czymś takim mogę jeździć, czy bezwględnie trzeba powymieniać jednak co trzeba i luz najmniejszego być nie może?

2. Dziś zabrałem się za montaż zimówek, aby sprawdzić, czy dudnienie może pochodzić od opon. Najpierw tylko przód, zaś jazda ok. 20 km, następnie komplet zimówek, ponownie jazda z dodatkowym pasażerem na nasłuchy i... wyraźnie ciszej, ale dalej było dudnienie słychać i czuć. Jak sądzę, szum zimówek, grubszy profil oraz stalowe felgi wytłumiały trochę dźwięki.
Tak więc to nie wina Uniroyali jak widać.

Następnie na powrót montaż nowych letnich na alufelgach i jazda.

Nasze wnioski, a bardziej znajomego, który ma większe obeznanie:
- dudnienie najprawdopodobniej pochodzi jednak z przodu,
- na łukach w prawo niepokojący dźwięk pojawia się wyraźnie częściej niż w lewo,
- nie ma znaczenia, czy: jadę normalnie na biegu, czy na luzie, czy wduszam pedał sprzęgła czy też nie. Jazda na 3 biegu z większą prędkością obrotową również nie miała raczej wpływu na dudnienie,
- ów znajomy wymieniał mi, co to może być, ale jako laik chyba dokładnie nie powtórzę: może to być układ różnicowy, coś przy półosiach (przy skręcie w prawo wpływ obciążenia, etc.), coś tam jeszcze :) ,
- dodam jeszcze, że owe dudnienie rozchodzi się jakby na podłogę, w sensie oprócz wrażeń słuchowych jest wyczuwalne z lekka na kierownicy, ale mocniej jeszcze czuć to przez karoserię/ podłogę.

Mogę prosić o Wasze sugestie? Gdzie szukać przyczyn, co może więc być... może jakiś powtarzalny problem w B5... albo kwestia 1,9 TDi...
Kolega z pracy jeżdżący Passatem przedliftowym B5 również na 1,9 TDi kilka dni temu mi wspominał, że często padają mu przeguby z jakiegoś powodu. To tak szukając przyczyny.

W przyszłym tygodniu najpewniej oddam Audicę do mechanika ponownie...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5] Dudnienie po zmianie kół
PostNapisane: 06.kwi.2019 22:04:30 
Użytkownik

Dołączył(a): 19.maja.2008 14:24:28
Posty: 1094
Lokalizacja: DW
Auto: AFN, BPP, BDN
A może to skrzynia i jej łożyska mają już dosyć


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5] Dudnienie po zmianie kół
PostNapisane: 14.kwi.2019 22:12:28 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12.lis.2018 22:03:56
Posty: 77
Lokalizacja: Śrem/ Wlkp.
Auto: A4 B5 Avant
Kilka dni temu przewiozłem mechanika, posłuchał, oddałem auto, pojeździłem i problem finalnie rozwiązany.
Poprzednie oświadczenie jednak było przedwczesne.

Winowajcą okazało się przednie łożysko (luzów nie było). Jednakże nie buczało ono, tylko emitowało krótkotrwałe dudnienie, które było odczuwalne na podłodze - stąd mylne odczucia, że to tył.
Luzy tylnie zostały zminimalizowane do ledwo odczuwalnych.

Sprawa zatem wygląda na załatwioną.

Dziękuję wszystkim za merytoryczne podpowiedzi.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do: