.: AUDI KLUB POLSKA :.

Forum Audi Klub Polska
Teraz jest 23.maja.2024 05:14:20

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [A6 C5 Avant] HOWTO Naprawa spryskiwacza tylnej szyby
PostNapisane: 27.cze.2008 20:28:13 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
Ehhhhhh, któregoś dnia przestało mi psikać ze spryskiwacza (bez skojarzeń, tam gdzie ma sikać to sika dobrze :peace: ). Temat oczywiście olałem bo przecież moja praca ważniejsza, a teraz lato więc na wała mi ten spryskiwacz potrzebny. Szyba się jednak kurzy, a TDI ma spory zasięg więc nawet mycie na stacji nie dawało efektu w postaci czystej szyby non-stop. Tak więc po pewnym czasie łapiąc wolną chwilkę wsadziłem szpilkę w dyszę no i się oczyściła - buchnęło wodą - myślę sobie - super. Idę do auta, walę ze sprysku a on obraca się razem z wycieraczką... Myślę sobie fajnie - ustawiłem go tak aby psikał tóż przed piórem i heja... może tak miało być a ja coś miałem zwalone - pomyślałem sobie ;-)

Chciałem mieć jednak pewność więc wykonałem telefon do zaprzyjaźnionej osoby, która uświadomiła mi, że taki stan może być bardzo kosztowny. Ponoć pęka wężyk i zalewa nie tylko klapę, ale i zamek - a to już mi się nie podobało. Jak się okazuje silniczki Valeo cierpią na ten problem - w ASO na szczęście mają dedykowany zestaw naprawczy (nr 8L0 998 711) za ok. 130 zł:

Obrazek

Uzbrojony w pudełeczko z zestawem zacząłem nierówną walkę o demontaż tapicerki klapy. Problemu nie ma jeśli ktoś nie ma fabrycznej rolety na szybę - z roletą jest jednak sporo trudniej. I tutaj znowu milion minut na telefonie, przeszukiwanie forum, ELSY itd. i lipa - wszędzie jest tylko jak zdjąć zwykłą tapicerkę bez rolety. Z pomocą jednak przyszedł guru AKP w tym zakresie - nieoceniony Piotruś, który wskazał mi następujące schematy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No więc biegiem po narzędzia i do dzieła... Za klin z tworzywa sztucznego posłużyły mi... patyczki od lodów - w sumie to nawet zjedliśmy szybkie lody bo patyczków brakowało :peace: Takich klinów jak na rysunku potrzebnych jest najlepiej 12 (po 6 na stronę rolety). Trzeba się namęczyć by roletę zwolnić z zatrzasków, a później ją wyciągnąć na zewnątrz. Po wyjęciu wygląda to tak:


Obrazek
Obrazek

Pod roletą kryje się kilka wkrętów - 2 trzymające roletę na tych tasiemkach, które widać na zdjęciu i 4 mocujące tapicerkę. Po ich odkręceniu zostaje jeszcze wkręt pod rączką do zamykania klapy:

Obrazek

oraz po wyjęciu trójąta ostrzegawczego pod "opaską":

Obrazek

Reszta tapicerki trzyma się na zatrzaskach opisanych wyżej więc to już nie jest wielki problem by ją odpiąć :D

Oczom ukazuje się upragniony silniczek wycieraczki mocowany trzema nakrętkami pod klucz 10:

Obrazek

Uwaga! Przy odkręcaniu wycieraczki przyda się mały ściągacz - mnie się udało ją zdjąć bez ściągacza, ale można urwać ośkę (choć w tym wypadku to nie jest jakaś wielka strata bo i tak mamy nową w zestawie naprawczym. Zestaw zawiera przejrzystą instrukcję co i jak wymienić - nie bardzo można się pomylić.
Niestety ale wyjęcie mojej starej ośki z zębatką wymagało użycia młotka - po jego użyciu ośka wyglądała tak :peace: :

Obrazek

Obrazek

Powiem tylko tyle, że nowa ośka jest takiej samej średnicy prawie do samego końca - tutaj widać wielkie wżery i kupę rdzy. Przekładnia była już tak "nadgryziona", że ręcznie musiałem używać sporej siły by ją ruszyć (już po wyjęciu ośki). Po oczyszczeniu wszystkich elementów, które nie są wymieniane, nasmarowaniu ich dostarczonymi w komplecie smarami przystąpiłem do ponownego montażu silnika w klapie. Skręcanie zajeło kilka chwil - zalecam jednak po wkręceniu silnika i podłączeniu go do instalacji uruchomienie elektryczne tak aby ustawił się w pozycji neutralnej jeszcze przed przykręceniem wycieraczki. Zalecam też ostrożność przy montażu dyszy - ja musiałem się zadowolić starą, bo nową połamałem :diabel: Zmontowałem tapierkę i teraz nie słyszę kiedy działa wycieraczka, wcześniej pracowała dość głośno - może nie głośno, ale było ją słychać - teraz cisza - a spryskiwacz wali na środek szyby z mocą sprawnego "dwudziestolatka" ;-) Myślę, że następnej zimy silniczek mógłby nie przetrwać - a w środku jest plasikowa przekładnia która jak się wytnie, to już tylko "nowy silnik". Moje auto ma 5 lat i żeby nie było - nigdy nie było walone z tyłu więc odpada, że ktokolwiek tam wcześniej grzebał i coś pochrzanił...

Serdeczne podziękowania dla guru forumowego Piotrusia za wkład i dla Stamleja za wsparcie :peace:


Ostatnio edytowano 17.lip.2008 19:43:29 przez GrzesB, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 27.cze.2008 23:50:16 
Klubowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31.paź.2005 00:05:45
Posty: 2821
Lokalizacja: Beskid Śląski
A co mi tam ;) :peace: , skomentuję :d :

1. Grześ - szczere gratki za determinację i doprowadzenie sprawy do szczęśliwego finału :-) !!
2. Fantastyczna instrukcja naprawy, na pewno bardzo przydatna oraz pomocna dla wielu userów AKP !! Szacunek Mistrzu !!
3. Od siebie dodam, że pozostawienie problemu bez interwencji mogłoby spowodować nie tylko zalanie zamka klapy płynem (a przez to uszkodzenie stycznika) ale również spalenie silniczka wycieraczki, a wtedy koszta urosłyby wielokrotnie ...

Serdeczne dzięki Grzesiek - za fantastycznie i bardzo przejrzyście wykonany opis czynności
;) :peace:

_________________
Obrazek
Z cyklu złotych myśli:: Chipować może każdy ... lecz nie każdy powinien ... .
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 28.cze.2008 06:29:23 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22.sty.2008 21:13:24
Posty: 1195
Lokalizacja: Gorlice
To ja też dołącze się do gratulacji :peace:

Wiele komentował nie będę - poprzednik wszystko napisał :diabel: ;)

Pozdr!

_________________
Pozdro Sławek :peace:
CCCO Allroad AKE Tip by SSerwis - 230PS 440nm :smokingdevil:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 28.cze.2008 09:01:17 
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25.sie.2006 12:07:08
Posty: 5549
Lokalizacja: Biała Podlaska
Auto: 5x Audi
Szczegółowo opisany manual - Congratulations :peace: :peace: , przyda się nie jednemu

_________________
Jest 2x A4 B5 AFN
Jest A3 8V CXS
Jest S6 C4 AEC
Jest S4 C4 AAN
Jest S4 B5 AGB
Garage Our Cars


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 28.cze.2008 10:16:34 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
gustav200 napisał(a):
Szczegółowo opisany manual - Congratulations :peace: :peace: , przyda się nie jednemu


Myślę, że szczególnie tym którzy mają fabryczną roletę - fajna sprawa, ale jej demontaż jest utrudniony... Napisałem to też jako przestrogę dla osób, którym wycieraczka w jakikolwiek sposób szwankuje (albo spryskiwacz).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 28.cze.2008 15:02:16 
Użytkownik

Dołączył(a): 02.paź.2007 15:19:04
Posty: 220
Lokalizacja: Trójmiasto
Auto: A6 C7
GrzesB dziękuje Ci bardzo, bradzo dobra robota...ja co prawda nie mam problemu z tylną wycieraczką ale będe montował tylną roletę i Twój opis spadł mi dosłownie z nieba...
Jeszcze raz Dzięki za świetną opisówke... ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 28.cze.2008 16:15:43 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
Oj, co do montażu to powinieneś mieć całą tapicerkę od wersji z roletą (chodzi o tą część "dolną"). Żadne wycinanie, kombinowanie itd. nie wchodzi w grę.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 28.cze.2008 16:31:13 
Użytkownik

Dołączył(a): 02.paź.2007 15:19:04
Posty: 220
Lokalizacja: Trójmiasto
Auto: A6 C7
Spokojnie ;) , kupiłem całą nową oryginalną tapicerke klapy wraz z roletą, teraz czekam na odbiór nowej górnej tapicerki przygotowanej pod rolete (z odpowiednimi otworami, koszt 217zł z wszystkimi drobiazgami, za góre oczywiście )... a tak przy okazji, koszt nowej tapicerki w serwisie, część dolna z roletą około 2 tyś PLN... :/ moc
GrzesB ja druciarstwa nie toleruje :peace:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 28.cze.2008 18:36:42 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
Boner napisał(a):
GrzesB ja druciarstwa nie toleruje :peace:


Widzę, że faktycznie zero druciarstwa :D To fajnie, że ktoś jeszcze robi tak jak Ty...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 30.cze.2008 08:36:24 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02.lut.2007 18:43:22
Posty: 344
Lokalizacja: Zgorzelec
Auto: A4 B6 Avant 1.9 TDI AVF
Swietna sprawa...Temacik na 1000% sie przyda w najbliższej przyszlości ;)

_________________
Było Audi A6 Avant 2,5 V6 1999
Jest :audi: A4 1,9 TDI AVF Avant 2004 - niebawem NA SPRZEDAŻ :)
174KM - dzięki EcuProject , Heble 321 przód & 288 tył , pół skóra środek
Navigation BNS4.2 (spolszczone) + Teleatlas DX 2012/2013


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 Avant] HOWTO Naprawa spryskiwacza tylnej szyby
PostNapisane: 17.lip.2008 18:23:39 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02.lut.2007 18:43:22
Posty: 344
Lokalizacja: Zgorzelec
Auto: A4 B6 Avant 1.9 TDI AVF
GrzesB napisał(a):
......................Jak się okazuje silniczki Valeo cierpią na ten problem - w ASO na szczęście mają dedykowany zestaw naprawczy (nr 8L0 998 771) za ok. 130 zł:

Obrazek



Pytanko zachodzi z mojej strony....
w opisie jest nr 8L0 998 771.... zas na zdjeciu z ELSY jak sadze jest nr 8L0 998 711 :/
Ktory z nich jest tym prawidłowym???
Ile czasu zajmuje wymiana calosci sprzetu ?
JEstem ciekaw czy w serwisie AUDI w Goerlitz beda mieli ten zestaw naprawczy... ??
POzdrawiam

_________________
Było Audi A6 Avant 2,5 V6 1999
Jest :audi: A4 1,9 TDI AVF Avant 2004 - niebawem NA SPRZEDAŻ :)
174KM - dzięki EcuProject , Heble 321 przód & 288 tył , pół skóra środek
Navigation BNS4.2 (spolszczone) + Teleatlas DX 2012/2013


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17.lip.2008 19:46:02 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
Numer już poprawiłem (literówka) - tak więc ten z ETKI jest okej. Podaj VIN w ASO, bo nie do każdego typu ten zestaw bedzie pasował. Jak wiesz co masz robić i nie masz tej cholernej rolety to 1-1,5h ze zrobieniem na tip top, a jak będziesz się ceregielił z roletą to dodaj conajmniej 30 minut i w górę...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17.lip.2008 19:58:05 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02.lut.2007 18:43:22
Posty: 344
Lokalizacja: Zgorzelec
Auto: A4 B6 Avant 1.9 TDI AVF
Naszczescie -chyba naszczescie- nie mam rolety z tylu.
W poniedzialek bede w Niemczech zapytam odnosnie tego zestawu naprawczego...
Kilka razy rozbieralem tylna klape przy okazji reperacji zamka wiec z rozbiorka nie ma problemu :) zrobi sie z zamknietymi oczami :)
Pozdrawiam

_________________
Było Audi A6 Avant 2,5 V6 1999
Jest :audi: A4 1,9 TDI AVF Avant 2004 - niebawem NA SPRZEDAŻ :)
174KM - dzięki EcuProject , Heble 321 przód & 288 tył , pół skóra środek
Navigation BNS4.2 (spolszczone) + Teleatlas DX 2012/2013


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17.lip.2008 21:17:23 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
simon75 napisał(a):
Naszczescie -chyba naszczescie- nie mam rolety z tylu.
W poniedzialek bede w Niemczech zapytam odnosnie tego zestawu naprawczego...
Kilka razy rozbieralem tylna klape przy okazji reperacji zamka wiec z rozbiorka nie ma problemu :) zrobi sie z zamknietymi oczami :)
Pozdrawiam


Skoro tak to odkręcenie wycieraczki z zewnąrz (ponoć dobrze jest mieć ściągacz, ale ja ją zdjąłem bez tego - niczym nie ryzykowałem bo przecież nowy "dżinks" jest w komplecie) - później to już jest banalne - masz nawet obrazki w instrukcji wymiany - nakładasz smar gdzie trzeba (i który trzeba, bo są dwa) i skręcasz do kupy - uważaj tylko by nie połamać dyszy ;-) jak ja połamałem :D Całość prac wewnątrz przekładni to między 15 minut (jak nie zardzewiała zbyt mocno) do godziny, jak się bawisz w idealne czyszczenie wnętrza przekładni (ja poświęciłem godzinę). Skręcanie to przyjemność :D

Uważaj na maleńką uszczelkę z kompletu - zachowuje się jak żywa i złośliwa bestia - ucieka z rąk i się chowa :):

Kup sobie od razu ori pióro wycieraczki - jest dość tanie a zbiera lepiej niż najlepsza podróbka i pracuje bardzo cicho... Ja już w ogóle się wyleczyłem z podróbek - klocki hamulcowe też kupiłem w ASO :peace:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18.lip.2008 15:00:16 
Użytkownik

Dołączył(a): 05.lut.2007 08:44:26
Posty: 303
Lokalizacja: Gostynin / Wólka Nosowska
super opis :) już zamówiłem ten zestaw, ostatnio sprysk się przycinał i kręci razem z wycieraczką.
Pozdrawiam

_________________
S6 C6 5,2 BXA Quattro 2011>>??
S6 C5 4,2 AQJ Quattro M6 2009>>2011
A6 C5 2,5TDI AKE Quattro M6 2007>>2009


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18.lip.2008 17:04:37 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02.lut.2007 18:43:22
Posty: 344
Lokalizacja: Zgorzelec
Auto: A4 B6 Avant 1.9 TDI AVF
Ja rowniez wrocilem wlasnie z ASO (Goerlitz - Niemcy) calosc zestawu to koszt 30E :) wiec nieco taniej niz u nas :)
w poniedzialek bedzie weic zabiore sie za robote ;)

_________________
Było Audi A6 Avant 2,5 V6 1999
Jest :audi: A4 1,9 TDI AVF Avant 2004 - niebawem NA SPRZEDAŻ :)
174KM - dzięki EcuProject , Heble 321 przód & 288 tył , pół skóra środek
Navigation BNS4.2 (spolszczone) + Teleatlas DX 2012/2013


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20.lip.2008 17:53:03 
Użytkownik

Dołączył(a): 05.lut.2007 08:44:26
Posty: 303
Lokalizacja: Gostynin / Wólka Nosowska
altium napisał(a):
super opis :) już zamówiłem ten zestaw, ostatnio sprysk się przycinał i kręci razem z wycieraczką.
Pozdrawiam


No i zrobione, jak się okazało, ukręciła się rurka która dostarcza płyn, dlatego sprysk kręcił się razem z piórem wycieraczki.
Gdyby nie ten opis, w ogóle bym nie wiedział, że taki problem dotknął moje ccco.

Pozdrawiam

_________________
S6 C6 5,2 BXA Quattro 2011>>??
S6 C5 4,2 AQJ Quattro M6 2009>>2011
A6 C5 2,5TDI AKE Quattro M6 2007>>2009


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21.lip.2008 08:14:54 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
altium napisał(a):
altium napisał(a):
super opis :) już zamówiłem ten zestaw, ostatnio sprysk się przycinał i kręci razem z wycieraczką.
Pozdrawiam


No i zrobione, jak się okazało, ukręciła się rurka która dostarcza płyn, dlatego sprysk kręcił się razem z piórem wycieraczki.
Gdyby nie ten opis, w ogóle bym nie wiedział, że taki problem dotknął moje ccco.

Pozdrawiam


No to pewnie klapę miałeś zalaną płynem? Jeśli nie, to była ostatnia chwila :)
No ja z początku też zbagatelizowałem problem poruszającego się spryskiwacza, ale kontrolnie skontaktowałem się z moim wirtualnym mechanikiem i od razu wyprowadził mnie z błędu - tematem zająłem się nawet szybciej niż Ty ;-) Czyli ten sam wirtualny mechanik uratował już drugi silnik wycieraczki nie ruszając "tyłka" z domu :) Dzięki :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21.lip.2008 22:09:38 
Użytkownik

Dołączył(a): 05.lut.2007 08:44:26
Posty: 303
Lokalizacja: Gostynin / Wólka Nosowska
GrzesB napisał(a):
altium napisał(a):
altium napisał(a):
super opis :) już zamówiłem ten zestaw, ostatnio sprysk się przycinał i kręci razem z wycieraczką.
Pozdrawiam


No i zrobione, jak się okazało, ukręciła się rurka która dostarcza płyn, dlatego sprysk kręcił się razem z piórem wycieraczki.
Gdyby nie ten opis, w ogóle bym nie wiedział, że taki problem dotknął moje ccco.

Pozdrawiam


No to pewnie klapę miałeś zalaną płynem? Jeśli nie, to była ostatnia chwila :)
No ja z początku też zbagatelizowałem problem poruszającego się spryskiwacza, ale kontrolnie skontaktowałem się z moim wirtualnym mechanikiem i od razu wyprowadził mnie z błędu - tematem zająłem się nawet szybciej niż Ty ;-) Czyli ten sam wirtualny mechanik uratował już drugi silnik wycieraczki nie ruszając "tyłka" z domu :) Dzięki :)


No na szczęście nie zalało :) albo nic mi na ten temat nie wiadomo :/
Zdążyłem tylko raz użyć jak się kręcił i wtedy Twój opis spadł mi z nieba :)
Dzięki Kolego :)
Pozdrowienia

_________________
S6 C6 5,2 BXA Quattro 2011>>??
S6 C5 4,2 AQJ Quattro M6 2009>>2011
A6 C5 2,5TDI AKE Quattro M6 2007>>2009


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22.lip.2008 10:21:39 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
No cóż - fajnie, że mogłem pomóc :peace:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do: