.: AUDI KLUB POLSKA :.

Forum Audi Klub Polska
Teraz jest 29.mar.2024 16:55:54

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [Q5 FY] szumy/buczenie kół podczas jazdy
PostNapisane: 22.sty.2020 08:57:52 
Użytkownik

Dołączył(a): 15.sty.2020 13:05:29
Posty: 11
Witam

Podczas jazdy próbnej Audi Q5, pomimo świetnego wyciszenia kabiny (silnik i opływające powietrze przy wyższych prędkościach - auto miało podwójne, akustyczne szyby), strasznie mocno było słychać hałas od opon. Efekt dosłownie jak bym jechał jakąś terenówką z oponami do offroadu a hałas pojawiał się praktycznie zaraz po ruszeniu. Auto miało wprawdzie dość słabe opony Nokian WR4 SUV, które z tego co czytam są raczej głośne (73 dB). Do tego na zewnątrz było dość ciepło i mokro. Zakładając jednak, że 3 dB odpowiada hałasowi o 2x większym natężeniu to prawdopodobnie nawet zakładając cichsze opony (70dB to już dobry poziom) wciąż jakiś szum będzie słyszalny... Pytanie do osób jeżdżących nową Q5'ką - czy w swoich autach również występuje taki problem? Czy na lepszych/letnich oponach jest ok?

Marcin


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [Q5 FY] szumy/buczenie kół podczas jazdy
PostNapisane: 23.sty.2020 23:08:35 
Moderator

Dołączył(a): 03.mar.2011 22:54:52
Posty: 6751
Lokalizacja: Toruń
Auto: A6 C5 AVF
Przepraszam że się wetnę, ale dziwna sprawa z tym hałasem od opon, bo u mnie jest podobnie w A6C5. Zmieniłem opony na zimowe w połowie listopada i wydawało mi się że są głośniejsze niż rok temu (opona to YOKOHAMA - obecnie 2 sezon) ale olałem temat. Jednak hałas ten był na tyle denerwujący że na początku stycznia podjechałem do wulkanizatora z prośbą o zmianę opon tył<>przód gdyż pomyśłałem że może źle mi założyli. Efekt był taki że nie było poprowawy, więc dałem go lewarek i zmieniałem opony tak aby było jak najciszej. Nadal jest głośno, choć w tym ustawieniu najlepiej, teraz pytanie: czy jak faktycznie ktoś się pomylił i źle założył opony (pomyłka tył<>przód) i jak tak jeździełem przez około 2 miesiące to po zmianie na dobre ułożenie hałas będzie nadal ? Czy zamiana opon tył<>przód ma wogóle wpływ na ich głosność? Pomóżcie proszę bo opona fajnie trzyma, ale przy takim hałasie (własnie jakbym miał opony offroad jak mówił przedmówca) to raczej będę je spuszczał i kupował coś innego.

_________________
Było:
Audi A4 AFN
Jest:
Audi A6 AVF + blast by Spanky :)
BMW 5 GT 3.0 N57
--------------------------------------
1.03 CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [Q5 FY] szumy/buczenie kół podczas jazdy
PostNapisane: 24.sty.2020 10:10:35 
Użytkownik

Dołączył(a): 15.sty.2020 13:05:29
Posty: 11
Zarathustra napisał(a):
Przepraszam że się wetnę, ale dziwna sprawa z tym hałasem od opon, bo u mnie jest podobnie w A6C5. Zmieniłem opony na zimowe w połowie listopada i wydawało mi się że są głośniejsze niż rok temu (opona to YOKOHAMA - obecnie 2 sezon) ale olałem temat. Jednak hałas ten był na tyle denerwujący że na początku stycznia podjechałem do wulkanizatora z prośbą o zmianę opon tył<>przód gdyż pomyśłałem że może źle mi założyli. Efekt był taki że nie było poprowawy, więc dałem go lewarek i zmieniałem opony tak aby było jak najciszej. Nadal jest głośno, choć w tym ustawieniu najlepiej, teraz pytanie: czy jak faktycznie ktoś się pomylił i źle założył opony (pomyłka tył<>przód) i jak tak jeździełem przez około 2 miesiące to po zmianie na dobre ułożenie hałas będzie nadal ? Czy zamiana opon tył<>przód ma wogóle wpływ na ich głosność? Pomóżcie proszę bo opona fajnie trzyma, ale przy takim hałasie (własnie jakbym miał opony offroad jak mówił przedmówca) to raczej będę je spuszczał i kupował coś innego.


Zakładając, że opony są prawidłowo założone (zgodnie z kierunkiem, o ile są to opony kierunkowe) oraz, że mają odpowiednie ciśnienie - jeśli w pierwszym roku było ok to jest możliwość, że któraś z opon jest uszkodzona (stąd po przełożeniu tył/przód może być lekka poprawa). Oglądałeś opony, czy nie ma jakichś pęknięć czy śladów nierównomiernego zużycia? Na letnich była cisza?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [Q5 FY] szumy/buczenie kół podczas jazdy
PostNapisane: 24.sty.2020 23:26:15 
Moderator

Dołączył(a): 03.mar.2011 22:54:52
Posty: 6751
Lokalizacja: Toruń
Auto: A6 C5 AVF
opony nie wyglądają na zużyte/zniszczone, na letnich było OK. Są kierunkowe, ale dobrze założone (zgodnie z rotacją). Nadmienię też, że jak podczas skręcania hałas niknie, czyli wychodzi na to że przód tak hałasuje.

_________________
Było:
Audi A4 AFN
Jest:
Audi A6 AVF + blast by Spanky :)
BMW 5 GT 3.0 N57
--------------------------------------
1.03 CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [Q5 FY] szumy/buczenie kół podczas jazdy
PostNapisane: 25.sty.2020 10:04:15 
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18.sty.2006 19:22:26
Posty: 5192
Lokalizacja: Reda (pomorskie)
Auto: 80 2,3 10V
Pamiętajcie, że starzenie opon teraz jest szybsze niż np 10-15 lat temu. Ze względu na mieszanki różnych polymerów, gum i innych składników polepszających własności trakcyjnych. Teraz opona ma przetrwać 2 sezony ale z jak najlepszymi parametrami. Kiedyś opona mogła mieć 10 lat (letnia) i nie było spękań a teraz? Z zimówkami jest bardzo podobnie.

Inna sprawa, ze zimy są obecnie "dziwne". Opony głównie pracują w temperaturze dodatniej więc szybciej i bardziej się nagrzewają. Ich plastyczność się zwiększa co powoduje odkształcenia i akustyka od razu się zmienia.

_________________
Audi B2,B3 i B4 - były
Audi A6 3,0 30VQ tip - było
Audi S6 4,2 40V tip- było
Audi S6 4,2 40V manual - było
Audi A4 2.8 30VQ tip - było
Audi Cabrio 2,8 12V - było
Audi A8 4,2 32V tip - było
Audi 80 2,3 10V - do grzebania wieczorami


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [Q5 FY] szumy/buczenie kół podczas jazdy
PostNapisane: 25.sty.2020 19:09:07 
Moderator

Dołączył(a): 03.mar.2011 22:54:52
Posty: 6751
Lokalizacja: Toruń
Auto: A6 C5 AVF
Czy ktoś z Was ma też taki problem z zimówkami w tym sezonie?

_________________
Było:
Audi A4 AFN
Jest:
Audi A6 AVF + blast by Spanky :)
BMW 5 GT 3.0 N57
--------------------------------------
1.03 CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [Q5 FY] szumy/buczenie kół podczas jazdy
PostNapisane: 25.sty.2020 19:23:33 
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18.sty.2006 19:22:26
Posty: 5192
Lokalizacja: Reda (pomorskie)
Auto: 80 2,3 10V
Owszem. Nawet łożyska wymieniłem w cytronecie i co? Dalej szumi :P :D

_________________
Audi B2,B3 i B4 - były
Audi A6 3,0 30VQ tip - było
Audi S6 4,2 40V tip- było
Audi S6 4,2 40V manual - było
Audi A4 2.8 30VQ tip - było
Audi Cabrio 2,8 12V - było
Audi A8 4,2 32V tip - było
Audi 80 2,3 10V - do grzebania wieczorami


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [Q5 FY] szumy/buczenie kół podczas jazdy
PostNapisane: 26.sty.2020 00:55:50 
Moderator

Dołączył(a): 03.mar.2011 22:54:52
Posty: 6751
Lokalizacja: Toruń
Auto: A6 C5 AVF
A można coś z tym zrobić u wulkanizatora czy opona śmietnik ?

_________________
Było:
Audi A4 AFN
Jest:
Audi A6 AVF + blast by Spanky :)
BMW 5 GT 3.0 N57
--------------------------------------
1.03 CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [Q5 FY] szumy/buczenie kół podczas jazdy
PostNapisane: 26.sty.2020 09:26:22 
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18.sty.2006 19:22:26
Posty: 5192
Lokalizacja: Reda (pomorskie)
Auto: 80 2,3 10V
Raczej nic nie zrobisz. Inna sprawa to sprawdzenie ich czy nie są wyząbkowane. Jedno mocniejsze hamowanie przy +10 i potrafią się zząbkować. Sam to sprawdzisz. Dłonią na płasko przesuń po bieżniku - powinno iść gładko a jak wyczujesz górki pagórki nierówności może to świadczyć o wyząbkowaniu. Sprawdzasz w obie strony.

_________________
Audi B2,B3 i B4 - były
Audi A6 3,0 30VQ tip - było
Audi S6 4,2 40V tip- było
Audi S6 4,2 40V manual - było
Audi A4 2.8 30VQ tip - było
Audi Cabrio 2,8 12V - było
Audi A8 4,2 32V tip - było
Audi 80 2,3 10V - do grzebania wieczorami


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [Q5 FY] szumy/buczenie kół podczas jazdy
PostNapisane: 07.lut.2020 09:30:38 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19.wrz.2009 20:43:05
Posty: 5982
Lokalizacja: 51°12'N; 17°23'E - Oleśnica
ja obstawiłbym ząbkowanie i nic z tym nie zrobisz. albo słuchasz, albo dasz do przeszlifowania, albo śmietnik.

_________________
`03 MB W211 320 CDI
`02 Audi A6 Avant 2.7T ARE, quattro, MT + LPGTech + koksu 2012-2016
`92 Audi 100 C4 Avant 2.6 ABC+Stag 300 Plus -2008-2012

Obrazek Piszę poprawnie po polsku, ty też pisz poprawnie po polsku, chyba, że nie robi Ci różnicy, że robisz komuś laske, a nie łaskę


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [Q5 FY] szumy/buczenie kół podczas jazdy
PostNapisane: 16.mar.2020 08:26:25 
Użytkownik

Dołączył(a): 06.maja.2018 12:26:06
Posty: 23
Auto: Q5 2.0TFSI
mati76 napisał(a):
Witam

Podczas jazdy próbnej Audi Q5, pomimo świetnego wyciszenia kabiny (silnik i opływające powietrze przy wyższych prędkościach - auto miało podwójne, akustyczne szyby), strasznie mocno było słychać hałas od opon. Efekt dosłownie jak bym jechał jakąś terenówką z oponami do offroadu a hałas pojawiał się praktycznie zaraz po ruszeniu. Auto miało wprawdzie dość słabe opony Nokian WR4 SUV, które z tego co czytam są raczej głośne (73 dB). Do tego na zewnątrz było dość ciepło i mokro. Zakładając jednak, że 3 dB odpowiada hałasowi o 2x większym natężeniu to prawdopodobnie nawet zakładając cichsze opony (70dB to już dobry poziom) wciąż jakiś szum będzie słyszalny... Pytanie do osób jeżdżących nową Q5'ką - czy w swoich autach również występuje taki problem? Czy na lepszych/letnich oponach jest ok?

Marcin
Jest to być może kwestia subiektywnego odbioru. Przy 200 km/h da się rozmawiać nie podnosząc głosu. To cicho, czy głośno?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do: