Zaloguj:

(ladowanie)
Ładownie danych, proszę czekać.

Aktualności

RSS
Audi A3 Concept - Genewa 2011
Kategoria: Informacje , Data: 08.03.2011 20:17, Autor: jmm, Czytany 2694 razy

Na tegorocznym salonie samochodowym w Genewie Audi zaprezentowało najnowszy pojazd koncepcyjny o nazwie A3 Concept. Auto pozwala wyobrazić sobie jak będzie wyglądało przyszłe Audi A3 i to po raz pierwszy w nadwoziu limuzyny oraz prezentuje rozwiązania techniczne, które w niedalekiej przyszłości trafią do wszystkich seryjnych modeli Audi.



Nadwozie

Audi A3 Concept to klasyczny 4-drzwiowy sedan o idealnych proporcjach, charakteryzujący się krótkim bagażnikiem i bardzo dynamiczną linią nadwozia. Przy długości 4.44m i szerokości 1.84m auto jest dość niskie bo mierzy tylko 1.39m wysokości, co dodatkowo podkreśla jego sportowy charakter.


Projekt nadwozia jest zgodny z najnowszymi trendami panującymi w Ingolstadt. Auto wykorzystuje wiele rozwiązań znanych chociażby z najnowszego Audi A6. Z przodu uwagę zwraca nowy kształt atrapy chłodnicy, który będzie stosowany teraz we wszystkich nowych modelach. W prototypie wykonana jest ona ze specjalnego tworzywa, plastiku wzmacnianego włóknem węglowym, określanego jako CFRP (carbon-fiber-reinforced-plastic). Po bokach zderzaka zastosowano aluminiowe wloty powietrza, które poszerzają optycznie sylwetkę. Przednie reflektory nachylają się w kierunku atrapy chłodnicy. Wszystko to wraz z dolnym spoilerem (wykonanym także z CFRP) sprawia, że auto wygląda bardzo dynamicznie i muskularnie.

Same reflektory jak przystało na Audi wykonane są oczywiście w technologii LED i jest to już kolejna ewolucja tej technologii.


Patrząc na linię boczną auta bardzo łatwo rozpoznać, że to typowe Audi. Charakterystyczne przetłoczenie w górnej części linii bocznej Audi oraz dodatkowa szybka w słupku C nie pozwalają na jakiekolwiek wątpliwości. Nachylone przetłoczenie w dolnej części drzwi, mała powierzchnia boczna szyb i poszerzone nadkola nadają sylwetce auta jeszcze więcej ekspresji.

Lusterka boczne wykonane są z połączenia szczotkowanego aluminium i tworzywa CFRP. Ciekawy jest także kształt wykonanych ze szczotkowanego aluminium klamek zewnętrznych, które wysuwają się automatycznie po ich dotknięciu.


Również patrząc z tyłu nie sposób pomylić tego auta z żadnym innym – od razu widać, że mamy do czynienia z Audi. Ciekawy elementem są nachylające się do środka tylne światła wykonane w technice LED oraz klapa bagażnika z wyraźnie zaznaczonym przetłoczeniem pełniącym funkcję spoilera. W dolnej części zderzaka zwraca uwagę dyfuzor wykonany z CFRP oraz dwie płaskie końcówki wydechu.

Koncept waży 1540kg, to jak na dzisiejsze standardy projektowania aut niewiele, a trzeba mieć na uwadze bogate wyposażenie. Wynik ten osiągnięto poprzez zastosowanie nowoczesnych komponentów w konstrukcji nadwozia. Przykładowo w płycie podłogowej wykorzystano panele z blachy o różnej grubości, natomiast drzwi, maska silnika i klapa bagażnika wykonane są z aluminium.

Wnętrze

Biorąc pod uwagę dość duży jak na tę klasę pojazdów rozstaw osi wynoszący 2.63m można sądzić, że pasażerowie tylnej kanapy nie będą zbytnio narzekać na ilość miejsca na nogi. Zresztą w prototypie z tyłu zastosowano dwa oddzielnie tylne fotele, ale takie rozwiązanie raczej nie zagości w odmianie seryjnej.


Audi ostatnimi czasy zmienia design kokpitu swoich aut, czego najlepszy przykładem jest opisywany pojazd koncepcyjny. Wygląd kokpitu ze specyficznymi okrągłymi otworami wentylacyjnymi jest bardzo podobny do tego znanego z Audi A1. Wzdłuż deski rozdzielczej poprowadzona jest aluminiowa listwa ozdobna a na jej środku znajdują się przyciski funkcyjne. Z aluminium wykonane są także pokrywy głośników, które w momencie włączenia systemu audio uchylają się by lepiej rozprowadzić dźwięk w kabinie. Ciekawym elementem są „designerskie” regulatory automatycznej klimatyzacji umieszczone na konsoli centralnej.

Sportowy charakter miejsca pracy kierowcy podkreśla trójramienna, spłaszczona u dołu kierownica oraz czarne tarcze analogowych zegarów z pionowo ustawionymi czerwonymi wskazówkami. Pomiędzy wskaźnikami umieszczono 8” wielofunkcyjny, kolorowy wyświetlacz. Treści na nim wyświetlane mogą być dowolnie konfigurowane przez kierowcę.

Znany już z wielu modeli Audi system MMI został wyposażony w nowe pokrętło do sterowania z umieszczonym na jego górze touch padem. Zdaniem konstruktorów takie rozwiązanie ma być znacznie bardziej intuicyjne i wygodne w obsłudze. Uzupełnieniem jest bardzo cienki monitor systemu MMI wysuwany z konsoli środkowej. Oba te rozwiązania wkrótce mają trafić do seryjnej produkcji.


Auto wyposażone jest w wiele nowoczesnych rozwiązań multimedialnych. Dzięki technologii UMTS auto może być cały czas połączone z siecią Internet, pozwala to na korzystanie z aplikacji Google, np. znanego z Audi A6 systemu nawigacji satelitarnej wykorzystującego mapy Google. Ciekawym pomysłem jest również Hot-Spot dla pasażerów, dzięki czemu mogą oni bezprzewodowo łączyć swoje smartfony czy laptopy z siecią WLAN w aucie i do woli korzystać z możliwości Internetu. Dodatkowo w oparciach przednich foteli umieszczono uchwyty na coraz popularniejsze iPady.

Jak przystało na auto z nadwoziem typu sedan Audi A3 Concept może pochwalić się dość pakownym bagażnikiem o pojemności 410l i o niskim progu załadunku.

Układ napędowy

Audi A3 Concept wyposażone jest w rzędowy pięciocylindrowy silnik, wykorzystujący turbodoładowanie i technologię wtrysku bezpośredniego FSI. Jest to rozwinięcie jednostki napędowej znanej już z Audi TT RS oraz RS3 Sportback. Silnik ten jest również źródłem napędu zaprezentowanego niedawno konceptu Audi Quattro Concept. Dostarcza 408KM (300kW) z pojemności 2.5 litra. Maksymalny moment obrotowy wynosi 500Nm i osiągany jest w zakresie 1600-5300obr/min. Charakterystycznym elementem tego silnika ma być jego piękny dźwięk nawiązujący do pięciocylindrowych jednostek napędowych Audi z lat 80-tych, które w wersji turbodoładowanej stosowano z sukcesami w rajdach samochodowych. Dzięki tej jednostce napędowej przyspieszenie od 0 do 100km/h zajmuje jedynie 4.1s. Prędkość maksymalna jest oczywiście ograniczona elektronicznie do 250km/h. Audi deklaruje, że pomimo tak dobrych osiągów auto ma charakteryzować się średnim zużyciem paliwa na poziomie 9.1l/100km (212g CO2/km). Na podniesienie efektywności ma wpłynąć m.in. system odzyskiwania energii czy układ elektromechanicznego wspomagania kierownicy.

 

Siła napędowa z silnika przekazywana jest przez 7-mio biegową, dwusprzęgłową skrzynie biegów S tronic na wszystkie 4 koła. Biegi można zmieniać zarówno w trybie automatycznym jak i manualnym przy wykorzystaniu dźwigienek umieszczonych za kierownicą. Zamiast klasycznej dźwigni zmiany biegów na konsoli środkowej umieszczono jedynie 3 przyciski do obsługi skrzyni biegów – D, N, R. Zrezygnowano tym samym z trybu P, który jest uruchamiany automatycznie wraz z uruchomieniem sterowanego elektrycznie hamulca postojowego. Skrzynia wyposażona jest także w tryb Launch Control umożliwiający szybkie i efektywne ruszenie z miejsca przy minimalnym uślizgu kół.

Jak przystało na każde szybkie Audi napęd przekazywany jest na wszystkie 4 koła przez system quattro. Centralnym elementem układu jest elektronicznie sterowane sprzęgło wielotarczowe umieszczone na końcu wału napędowego. W momencie wykrycia uślizgu kół na jednej z osi, sprzęgło kieruje większość momentu na koła posiadające większą przyczepność do podłoża.

Podwozie

Zawieszenie i jego nastawy zostały odziedziczone po obecnym Audi RS3, co pozwala efektywnie wykorzystać możliwości układu napędowego i podnosi neutralność zachowania i stabilność prowadzenia auta nawet w ekstremalnych sytuacjach.

Z przodu zastosowano klasyczne rozwiązanie wykorzystujące kolumny McPhersona, w dużej mierze uzupełnione elementami wykonanymi z aluminium. Natomiast z tyłu znajduje się układ cztero wahaczowy przymocowany do ramy pomocniczej wykonanej z wysoko wytrzymałej stali z oddzielnie zamontowanymi sprężynami i amortyzatorami. Rozstaw kół przednich i tylnych wynosi odpowiednio: 1572mm i 1542mm.

 

A3 Concept został wyposażony w znany z innych modeli system Audi Drive Select pozwalający na wybranie jednego z 5 trybów pracy skrzyni biegów, silnika, zawieszenia i układu kierowniczego. Dostępne są tryby: Comfort, Auto, Dynamic, Individual oraz Efficiency. Ten ostatni jest stworzony w celu osiągnięcia jak największej ekonomii.


Auto stoi na 20” pięcioramiennych felgach wykonanych z aluminium i CFRP, których kształt umożliwia efektywne chłodzenie tarcz hamulcowych. Naciągnięte są na nie opony w rozmiarze 245/30. Z przodu zastosowano 4-tłoczkowe zaciski hamulcowe. System stabilizacji ESP jest wyposażony w funkcje Sport i co rzadkie można go również całkowicie dezaktywować.

Podsumowanie

Opisywany pojazd koncepcyjny prezentuje design przyszłego Audi A3, a w szczególności jego wersji sedan, która będzie stanowiła ciekawe uzupełnienie gamy modelowej. Nowe A3 spodziewane jest na początku 2012 roku, chociaż już teraz łatwo sobie wyobrazić jak będzie wyglądało. Większość sportowych detali prototypu oraz jednostka napędowa znajdzie zastosowanie zapewne w przyszłym Audi RS3.

Wersja sedan jest projektowana głównie z myślą o rynku północnoamerykańskim, gdzie tego typu nadwozia cieszą się większą popularnością niż hatchbacki. Jeżeli ta wersja zadebiutuje w Europie ciekawe jest jaka będzie polityka cenowa w odniesieniu do A4, które nie będzie przecież znacznie większe od A3 sedan.




Dodaj komentarz

Komentować mogą tylko osoby zalogowane!