Zaloguj:

(ladowanie)
Ładownie danych, proszę czekać.

Aktualności

RSS
Audi A8 Hybrid
Kategoria: Informacje , Data: 13.09.2011 12:10, Autor: jmm, Czytany 5590 razy
Kolejną „zieloną” nowością Audi, jest produkcyjna wersja hybrydowego Audi A8 z czterocylindrowym silnikiem pod maską.Auto wykorzystuje czterocylindrowy silnik 2.0TFSI o mocy 211KM i momencie obrotowym 350Nm oraz zamontowany między skrzynią biegów a jednostką spalinową (w miejscu konwertera momentu), silnik elektryczny o mocy 54KM i momencie obrotowym 210Nm. Przy wykorzystaniu potencjału obu jednostek auto dysponuje mocą maksymalną 245KM i maksymalnym momentem obrotowym na poziomie 480Nm. Dzięki temu średnie zużycia paliwa ma wynosić tylko 6,4l/100km, a auto ma rozpędzać się do 100km/h w czasie 7,7 sekundy i osiągać prędkość maksymalną 235km/h.

Napęd jest przenoszony tylko na przednie koła poprzez 8-biegową skrzynię Tiptronic. Specjalne sprzęgło wielopłytkowe zanurzone w oleju odpowiada za łączenie ze sobą silnika spalinowego z elektrycznym.


Audi A8 Hybrid może poruszać się tylko przy wykorzystaniu silnika elektrycznego z prędkościami do 100km/h. Jednak maksymalny zasięg w tym trybie wynosi tylko 3km i to przy stałej prędkości jazdy na poziomie 60km/h. Układ napędowy może pracować w 3 trybach: EV (wyłącznie na silniku elektrycznym), D (efektywne wykorzystanie obu silników), S (sportowy, optymalne wykorzystanie obu silników dla jak najlepszych osiągów). Przepływ energii może być na bieżąco obserwowany na ekranie systemu MMI.

Energia elektryczna odzyskana przy hamowaniu gromadzona jest w akumulatorach litowo-jonowych o łącznej wadze 36,7kg, które umieszczone są w bezpiecznym miejscu w bagażniku. Z uwagi na to, że tego typu akumulatory są wrażliwe na wysokie temperatury, konieczne jest zastosowanie specjalnych układów w chłodzenia. W Audi A8 Hybrid zastosowano dwa niezależne rozwiązania. Pierwsze chłodzi baterie za pomocą wentylatora wdmuchującego powietrze z przedziału pasażerskiego, drugie rozwiązanie wykorzystuje dodatkowy kanał powietrzny podłączony do układu automatycznej klimatyzacji. Sam silnik elektryczny jest z kolei chłodzony tą samą cieczą co jednostka spalinowa.


Z zewnątrz model A8 Hybrid wyróżnia się przede wszystkim plakietkami Hybrid oraz specjalnym wzorem 18” lub opcjonalnych 19” felg aluminiowych, które mają przypominać łopatki turbiny. Ponadto dla tego modelu dostępny jest także specjalny lakier Arctic Silver. W wyposażeniu standardowym każdego A8 Hybrid ma znaleźć się metalizowany lakier, trzy strefowa automatyczna klimatyzacja, reflektory wykonane w technice LED i system audio Bose. 


Auto ma pojawić się w ofercie na początku 2012 roku i dołączy do gamy hybrydowych modeli Audi, na którą składają się A6 i Q5.
Dodaj komentarz

Komentować mogą tylko osoby zalogowane!