Zaloguj:

(ladowanie)
Ładownie danych, proszę czekać.

Aktualności

RSS
Audi Q3 Vail Concept – zapowiedź topowego Q3?
Kategoria: Informacje , Data: 24.02.2012 19:29, Autor: jmm, Czytany 6294 razy
Na salonie samochodowym w Detroit w 2012 roku Audi zaprezentowało model koncepcyjny bazujący na wprowadzanym właśnie na rynek Audi Q3.

Nazwa modelu nawiązuje do znanego w USA zimowego kurortu Vail i ma jeszcze bardziej podkreślać przeznaczenie tego auta. Koncept ten został stworzony z uwzględnieniem potrzeb młodych i dynamicznych miłośników sportów zimowych, w szczególności narciarstwa i snowboardu.


Model Vail od seryjnego Q3 odróżnia się z zewnątrz przede wszystkim rozbudowanym pakietem stylistycznym, obejmującym nowy kształt zderzaków, atrapy chłodnicy, nadkoli czy felg oraz dwie końcówki układu wydechowego zabudowane w tylnym zderzaku. Zarówno przednie, jak i tylne światła są wykonane w technice LED, tylne są lekko przyciemnione, przednie natomiast wyposażono w czarne wykończenia odbłyśników. Na relingach umocowane są poprzeczki bagażnika dachowego, które w przedniej części wyposażone są w dodatkowe szerokokątne oświetlenie wykonane w technice LED sterowane z panelu w podsufitce. Auto polakierowane jest specjalnie stworzonym do tego konceptu lakierem czerwonym Energy ze złotymi kryształkami, pozostałe elementy nadwozia wykończone są w kolorze matowo szarym lub wykonane z aluminium.


Podobna kolorystyka panuje także we wnętrzu auta, które zostało wykonane z wysokiej jakości materiałów i z dużą dbałością o szczegóły. Podsufitka i słupki wykończone są w szarej Alcantarze, dużo elementów tapicerki wykonanych jest z czarnej skóry z czerwonym kontrastowym obszyciem. Innowacyjna tapicerka będąca połączeniem skóry i tkaniny pokrywa wewnętrzne części siedziska foteli. Dodatkowo tapicerka drzwi i elementy tapicerki foteli wykonane są także z czerwonej, aksamitnej w dotyku skóry. Wiele elementów wyposażenia wnętrza wykończonych jest z aluminium, w tym na przykład przyciski systemu MMI. Tarcze zegarów z kolei wykonano ze stali nierdzewnej. Ciekawostką, która zainteresuje miłośników zjeżdżania z utwardzonych dróg jest nawigacja MMI, która rysuje ślad naszej podróży, gdy droga jaką się poruszamy nie znajduje się na mapie. Ponadto w uchwycie na kubki wbudowano termos na napoje, który może być chłodzony lub podgrzewany. Kolejne dwa ciekawe rozwiązania znajdują się w bagażniku. Pierwsza z nich to stacja do ładowania umieszczona z lewej strony bagażnika, która może być wykorzystywana do przechowywania i ładowania indukcyjnie latarek. Dodatkowo latarki wyposażone są w element grzewczy (promieniowanie podczerwone), który może służyć do ogrzania butów lub zmarzniętych rąk. Drugi element to wyjmowana wykładzina bagażnika ochraniająca zderzak podczas wyjmowania nart z bagażnika, która wyposażona jest także w podgrzewane poduszki, na których można usiąść i ogrzać się, na przykład podczas zdejmowania lub zakładania narciarskich butów.


Audi Q3 Vail wyposażone jest w terenowe opony w rozmiarze 255/45 nałożone na felgi 8,5 J x 20”. W stosunku do zwykłego Q3 rozstaw kół został powiększony o 4 cm, a nadwozie jest wyższe o 3 cm. Pod maską umieszczony jest znany z TT RS i RS 3 pięciocylindrowy silnik o pojemności 2.5 litra dysponujący mocą 314KM i maksymalnym momentem obrotowym 400Nm. Dzięki temu Q3 ma przyspieszać od 0 do 100km/h w czasie 5,5 sekundy, a wskazówka prędkościomierza ma zatrzymywać się dopiero na 262km/h. Napęd przenoszony jest oczywiście na wszystkie 4 koła, za pośrednictwem systemu Haldex i 7-biegowej, dwusprzęgłowej skrzyni S-Tronic. Tym razem Audi oszczędziło nam informacji o zużyciu paliwa i ilości „zabójczego” CO2 wytwarzanej przez ten silnik.


Mało prawdopodobne jest, aby ten model wszedł kiedykolwiek do produkcji, aczkolwiek szereg jego elementów stylizacyjnych znajdzie się wkrótce na liście pakietów wyposażenia dodatkowego Audi Q3, a niektóre rozwiązania znajdą być może zastosowanie w topowej wersji modelu Q3. Jeżeli ta zostanie wprowadzona na rynek, pod maską należy się wówczas spodziewać jednostki napędowej z tego konceptu.
Dodaj komentarz

Komentować mogą tylko osoby zalogowane!