.: AUDI KLUB POLSKA :.

Forum Audi Klub Polska
Teraz jest 28.mar.2024 18:53:40

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: PIERWSZA POMOC - Tutorial
PostNapisane: 27.lis.2013 22:36:32 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21.paź.2013 19:27:59
Posty: 62
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Skoda Fabia Kombi, 1,2 TSI, 90 KM
adiaudi napisał(a):
Teoria a sytuacja.
ABC czy CAB.
Przez 10 lat rutynowo corocznie miałem szkolenia i treningi z pierwszej pomocy. Oczywiście ABC. Uczono mnie A-udrożnić airway itd. Opatrzność chyba sprawiła, że to ja byłem obok, kiedy dusił się mój synek. Nie pamiętam ile miał, chyba 1,5 roku. Postąpiłem zgodnie z wyuczonym ABC, dzięki czemu udrożniłem mu drogi oddechowe, "wrócił". W/g opinii lekarza działanie odwrotne najprawdopodobniej spowodowałoby niedotlenienie mózgu i trwałe jego uszkodzenie.
Życie weryfikuje zasadność użycia teorii.
Warto ją znać i nie bać się jej użyć!


-> Jak kolega napisał sensownie - POPIERAM !!! <-
Przeżycie czegoś, może potwierdzić jw..
A że coś, ktoś, tylko gdzieś słyszał, bo ktoś komuś powiedziała, itp. - takie gdybanie i wprowadzanie "paranoi" w szeregi Pierwszej Pomocy.
Są specjaliści, którzy znają się na rzeczy i tak jest że teoria ABC jest i będzie.

Szacunek kolego adiaudi :peace:

_________________
Obrazek FABIA III Kombi


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PIERWSZA POMOC - Tutorial
PostNapisane: 09.gru.2013 18:51:35 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21.paź.2013 19:27:59
Posty: 62
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Skoda Fabia Kombi, 1,2 TSI, 90 KM
sou77 napisał(a):
Mogę dodać, że wdechy ratownicze są już nieaktualne ze względu na ryzyko przenoszenia chorób i małej efektywności :)

Są wszelakie maseczki do sztucznego oddychania np:

Obrazek

_________________
Obrazek FABIA III Kombi


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PIERWSZA POMOC - Tutorial
PostNapisane: 10.gru.2013 20:26:47 
Moderator

Dołączył(a): 17.lip.2003 02:27:37
Posty: 10118
Lokalizacja: CBY
Auto: C4,B6 quattro
ostatniuo miałem kurs KPP i refleksja była taka: nie ma obowiązku wentylacji przy pomocy bezprzyrządowej ale samo pompowanie nie wymusi wymiany gazowej bo ucisk powoduje conajwyżej ruch powietrza ktore znajduje się w tchawicy. Tak czy inaczej nie musisz wentylować ale i tak sam masaż serca nie wystarczy. gwoli ścisłości w powietrzu jest 21% tlenu a w wydychanym powietrzu jest go o 4% mniej czyli około 17%. Mózg zużywa około 80% tlenu który pojawia się we krwi.

_________________
A100 '88 2,3 - 99-02
A10Q '91 2.8 - 01-15
A6Q '97 2.5 - 11-
A4Q '03 1.9 - 15-


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PIERWSZA POMOC - Tutorial
PostNapisane: 26.lut.2014 23:07:47 
Użytkownik

Dołączył(a): 18.lis.2007 21:15:41
Posty: 9
Super. Miałem na kursie pierwszą pomoc. Niestety była to kpina. Szybko i byle jak a dla mnie to ważna sprawa. Dziękuję za ten temat :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PIERWSZA POMOC - Tutorial
PostNapisane: 01.kwi.2014 19:55:45 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01.kwi.2014 19:45:21
Posty: 4
Lokalizacja: Giżycko
A ja bardzo żałuję, że nie miałem takie kursu. Szczerze mówiąc to boję się co będzie jak (odpukać) znajdę się w takiej sytuacji. Muszę nadrobić:) I każdy powinien. To naprawdę ratuję ludziom życie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PIERWSZA POMOC - Tutorial
PostNapisane: 28.lip.2014 18:10:42 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25.lip.2014 12:01:45
Posty: 29
Auto: Audi A3 1.6. 2005
Jeśli ktoś nie ogarnia pierwszej pomocy to słyszałem, że trzeba włączyć sobie w głowię piosenkę Bee Gees - Stayin Alive i uciskać poszkodowanego w rytm.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PIERWSZA POMOC - Tutorial
PostNapisane: 11.lut.2016 15:28:14 
Użytkownik

Dołączył(a): 11.lut.2016 15:06:31
Posty: 8
Mnie też zawsze uczono ABC. A szkolenia trafiam ciągle a to okresowe w pracy potem zmiana pracy i znów. Latem robiłem kat A i też pierwsza pomoc :) Ale tego nigdy za dużo...

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PIERWSZA POMOC - Tutorial
PostNapisane: 31.mar.2016 18:54:58 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07.paź.2013 13:22:51
Posty: 771
Lokalizacja: DE
Auto: A8 V8 Manual Quattro.
A możesz napisać co znowu zmienili??

Zastanawiam się czemu te zasady się ciągle zmieniają a ludzie przecie nie.

_________________
Lubie poprawiać fabryke :)
ByłoObrazekJestObrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PIERWSZA POMOC - Tutorial
PostNapisane: 28.cze.2016 14:51:01 
Użytkownik

Dołączył(a): 28.cze.2016 14:34:59
Posty: 8
Bluff3 napisał(a):
Jeśli ktoś nie ogarnia pierwszej pomocy to słyszałem, że trzeba włączyć sobie w głowię piosenkę Bee Gees - Stayin Alive i uciskać poszkodowanego w rytm.


widzę, że ktoś tu oglądał The Office :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PIERWSZA POMOC - Tutorial
PostNapisane: 28.paź.2016 10:00:50 
Użytkownik

Dołączył(a): 10.lis.2015 11:25:15
Posty: 3
Ja też ostatnio w szkole miałem kurs pierwszej pomocy, i trochę był inny


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PIERWSZA POMOC - Tutorial
PostNapisane: 18.lut.2017 23:45:19 
Użytkownik

Dołączył(a): 18.lut.2017 23:13:10
Posty: 2
Moim zdaniem samochody powinny zawsze zawierać apteczkę z ustalonymi rzeczami np. maską do resuscytacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PIERWSZA POMOC - Tutorial
PostNapisane: 18.wrz.2017 17:30:25 
Użytkownik

Dołączył(a): 29.cze.2017 11:25:19
Posty: 229
Auto: C4 avant 2.8 4x4
Na kursie masz nauczyć się parkować, a nie ratować życie.
Nie ważne, że wiesz jak ratować człowieka kiedy nie ruszysz pod górkę z ręcznego.
ot życie.
Ja mam nawyk zaglądania zawsze do gęby, czy układ jest drożny, potem komórką sprawdzam, czy klient/ka oddycha, słaby puls/zanikający/ źrenice reaktywne/ napięcie mięśni - to zaczyna się robota.
Problem stanowią naćpani + pijani, gdzie serce robi sobie jaja z zasad normalnego funkcjonowania.
Jeszcze przydała by się instrukcja co robić i jak robić przy krwawieniu obfitym, jak ocenić na oko zakres ran , czy przenosić, jak zabezpieczyć prowizorycznie poszkodowanego kierowcę/pasażerów .. gdzie i jak zakładać stazę, jak się z nią obchodzić .. opatrunek okluzyjny , wentylowany.. taki mały elementarz.
Bardzo fajna idea. :!!:

_________________
"Nie da się" - do momentu, kiedy udowodnisz, że jest inaczej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PIERWSZA POMOC - Tutorial
PostNapisane: 04.lut.2018 16:08:35 
Użytkownik

Dołączył(a): 20.wrz.2017 19:56:42
Posty: 22
Lokalizacja: Biłgoraj
Auto: A6C5 4.2 Avant 1999
qwinto napisał(a):
Na kursie masz nauczyć się parkować, a nie ratować życie.
Nie ważne, że wiesz jak ratować człowieka kiedy nie ruszysz pod górkę z ręcznego.
ot życie.
Ja mam nawyk zaglądania zawsze do gęby, czy układ jest drożny, potem komórką sprawdzam, czy klient/ka oddycha, słaby puls/zanikający/ źrenice reaktywne/ napięcie mięśni - to zaczyna się robota.
Problem stanowią naćpani + pijani, gdzie serce robi sobie jaja z zasad normalnego funkcjonowania.
Jeszcze przydała by się instrukcja co robić i jak robić przy krwawieniu obfitym, jak ocenić na oko zakres ran , czy przenosić, jak zabezpieczyć prowizorycznie poszkodowanego kierowcę/pasażerów .. gdzie i jak zakładać stazę, jak się z nią obchodzić .. opatrunek okluzyjny , wentylowany.. taki mały elementarz.
Bardzo fajna idea. :!!:

Hm z mojej strony to wygląda tak: ABC ok, ale w super szkoleniowych warunkach bez stresu a jak natrafiasz na jakies tam zdarzenie, leży sobie człowiek, wokoło tłum "specjalistów" zostaw go pan to jakis pijak albo niech go pan nie rusza bo mu krzywde zrobi itp. i nie ma czasu na szukanie ran czy ogladanie całego ciała czy ktokolwiek z was odważył by się rozebrać człowieka do naga na ulicy przy tłumie gapiów w taka pogodę jak teraz, albo ktos próbował rozebrac niewładnego człowieka? Niestety kursy pierwszej pomocy są jakie są a potem ludzie uciskaja jak w "słonecznym patrolu".
Co do samego uciskania, na SRODKU klatki piersiowej, czy bedąc w emocjach bedziesz pamiętał , że rece przykładamy w 1/3 wysokości klatki czy dwa palce od koniuszka wyrostka mieczykowatego, wątpię, środek klatki i jazda.
Poza tym jeśli masz jakie kolwiek wątpliwości czy oddycha nie oddycha ma tętno, niema- UCISKAJ.
Co do łamania żeber zdaża sie to czesciej niż co niektórym sie wydaje czasami jest tak że na początku idzie cięzko ale z kazdym uciśnięciem jest chrupnięcie i po kilku uciśnięcio-chrupnięciach juz idzie lekko ale na to nie mamy wpływu uciskamy i juz.
Co do dzieci to u nich ważne są oddechy gdyż bardzo źle reaguja na niedotlenienie i dopiero później siada krążenie, zdaża się tak że sama wentylacja maluszka już spowoduje zarózowienie i poprawę jego stanu, ale jeśli pierwsze 5 oddechów nie przyniesie oczekiwanego rezultatu to uciskamy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do: