.: AUDI KLUB POLSKA :.

Forum Audi Klub Polska
Teraz jest 28.mar.2024 18:11:22

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [A4 B5 1.9 TDi AVG] demontaż i czyszczenie intercoolera
PostNapisane: 01.lip.2019 09:37:40 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12.lis.2018 22:03:56
Posty: 77
Lokalizacja: Śrem/ Wlkp.
Auto: A4 B5 Avant
Witam.

Jako, że czas wakacyjny oferuje nieco więcej wolnego czasu, pomyślałem, aby wziąć się za wyczyszczenie intercoolera, o ile to nie przerośnie możliwości amatora.
Skłoniło mnie do tego, iż znajomy po stłuczce wprawdzie w BMW 530d podjął się tego, ale tylko w aucie 2 lata młodszym i jak zauważył, miał już zatkanego IC.
Wnioskuję, że po 20 latach i ~384000 km w A4 też warto by rzecz sprawdzić.

Tu moje pytania:
1. czy w A4 B5 1,9 TDi da się wymontować IC bez demontażu przedniego zderzaka? Na forach o Passatach wyczytałem, że w przedliftowym można tak zrobić demontując lewą lampę, ale wnioskuję, że jakieś tam różnice między A4 poliftowym (1999 r.) a nieco starszym Passatem występują.
2. Czy w miarę domowymi sposobami można wyczyścić intercoolera (dowiedziałem się o: benzynie, jakichś specjalnych chemiach, karcher...)?

W razie czego, swego czasu opisywałem, turbosprężarka po regeneracji, wtryskiwacze też, pod tym względem na chwilę obecną nie odczuwam z tym problemu. IC przy tym wszystkim nie był ruszany.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5 1.9 TDi AVG] demontaż i czyszczenie intercoolera
PostNapisane: 02.lip.2019 09:54:08 
Klubowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16.lip.2003 13:18:26
Posty: 6615
Lokalizacja: Warszawa
Auto: S2 Coupe
Nie jestem specem od klekotów, ale moim zdaniem ważniejsze jest żeby przez intercooler swobodnie przelatywało powietrze. Także jego powierzchnia musi być wolna od brudu, a lamele proste i z odpowiednimi przerwami.

Ja demontowałem swój IC po większym przebiegu w AFN i środku poza olejem niczego nie znalazłem.

_________________
S2 Coupe, Coupe quattro, 200 Turbo quattro , Volvo V70 2.4D(5)

Piszę poprawnie po polsku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5 1.9 TDi AVG] demontaż i czyszczenie intercoolera
PostNapisane: 02.lip.2019 20:06:22 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09.gru.2003 15:35:15
Posty: 17274
Lokalizacja: Pabianice /EPLL/LCJ
Auto: AFN quattro,AVG quattro, CFHF 4x4
Jantar napisał(a):
Witam.

Jako, że czas wakacyjny oferuje nieco więcej wolnego czasu, pomyślałem, aby wziąć się za wyczyszczenie intercoolera, o ile to nie przerośnie możliwości amatora.
Skłoniło mnie do tego, iż znajomy po stłuczce wprawdzie w BMW 530d podjął się tego, ale tylko w aucie 2 lata młodszym i jak zauważył, miał już zatkanego IC.
Wnioskuję, że po 20 latach i ~384000 km w A4 też warto by rzecz sprawdzić.

Tu moje pytania:
1. czy w A4 B5 1,9 TDi da się wymontować IC bez demontażu przedniego zderzaka? Na forach o Passatach wyczytałem, że w przedliftowym można tak zrobić demontując lewą lampę, ale wnioskuję, że jakieś tam różnice między A4 poliftowym (1999 r.) a nieco starszym Passatem występują.
2. Czy w miarę domowymi sposobami można wyczyścić intercoolera (dowiedziałem się o: benzynie, jakichś specjalnych chemiach, karcher...)?

W razie czego, swego czasu opisywałem, turbosprężarka po regeneracji, wtryskiwacze też, pod tym względem na chwilę obecną nie odczuwam z tym problemu. IC przy tym wszystkim nie był ruszany.

Chcesz go wyczyścić od zewnątrz czy od wewnątrz?
Opcja nr2 jest pozbawiona sensu.

_________________
A4 AFN quattro 134 KM @ 344 Nm
A4 AVG quattro - już nieseryjne.
Caddy Maxi CFHF 4 Motion 194 KM @ 437 Nm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5 1.9 TDi AVG] demontaż i czyszczenie intercoolera
PostNapisane: 03.lip.2019 09:04:42 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12.lis.2018 22:03:56
Posty: 77
Lokalizacja: Śrem/ Wlkp.
Auto: A4 B5 Avant
Nie doprecyzowałem.

Jak to wygląda w środku to nie wiem, więc skoro piszecie, że niekoniecznie jest tu potrzeba, to pozostaje tylko część zewnętrzna.
Wspomniany znajomy we wspomnianym BMW mówił, że lamelki miał tak zabrudzone, że nie przepływało przez IC już w ogóle powietrze (naturalnie, piszę o przepływie przez lamelki), więc wymiana ciepła była bardzo słaba.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5 1.9 TDi AVG] demontaż i czyszczenie intercoolera
PostNapisane: 03.lip.2019 11:56:10 
Klubowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16.lip.2003 13:18:26
Posty: 6615
Lokalizacja: Warszawa
Auto: S2 Coupe
Podstawowa funkcja IC to właśnie chłodzenie powietrza doładowanego przez powietrze, które przepływa przez lamelki. Muszą być proste i drożne :)

_________________
S2 Coupe, Coupe quattro, 200 Turbo quattro , Volvo V70 2.4D(5)

Piszę poprawnie po polsku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5 1.9 TDi AVG] demontaż i czyszczenie intercoolera
PostNapisane: 03.lip.2019 16:58:08 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09.gru.2003 15:35:15
Posty: 17274
Lokalizacja: Pabianice /EPLL/LCJ
Auto: AFN quattro,AVG quattro, CFHF 4x4
Jantar napisał(a):
Nie doprecyzowałem.

Jak to wygląda w środku to nie wiem, więc skoro piszecie, że niekoniecznie jest tu potrzeba, to pozostaje tylko część zewnętrzna.
Wspomniany znajomy we wspomnianym BMW mówił, że lamelki miał tak zabrudzone, że nie przepływało przez IC już w ogóle powietrze (naturalnie, piszę o przepływie przez lamelki), więc wymiana ciepła była bardzo słaba.

Wyczyść go od zewnątrz , ale dodatkowo zamontuj nadkole od S4.
Poprawi się przepływ powietrza i wzrośnie sprawność układu.

_________________
A4 AFN quattro 134 KM @ 344 Nm
A4 AVG quattro - już nieseryjne.
Caddy Maxi CFHF 4 Motion 194 KM @ 437 Nm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5 1.9 TDi AVG] demontaż i czyszczenie intercoolera
PostNapisane: 07.cze.2022 16:31:00 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12.lis.2018 22:03:56
Posty: 77
Lokalizacja: Śrem/ Wlkp.
Auto: A4 B5 Avant
Witam.
Wstyd się przyznać, że po takiej przerwie, ale dziś się osobiście zabrałem za demontaż intercoolera... Przedtem próbowałem zlecić to mechanikowi, ale chyba mu się nie chciało i tak sobie jeździłem.

Generalnie pytanie mam jedno, przynajmniej na ten moment: jak wyjąć intercooler z mocowań? Są tam jeśli dobrze dojrzałem, 3 plastikowe jakieś bolce osadzone z gumowych elementach. Próby siłowe z podważaniem zakończyły się lekkim pęknięciem jednego z nich.

Na razie próbuję bez demontażu zderzaka, najwyżej się i to zrobi, ale póki co próbowałem go po prostu wyjąć od góry i od dołu...

Auto jest jest całkiem mocno wrażliwe na powietrze w ciągu dnia, poza czyszczeniem dolotu chyba wszystko co było, zostało w ostatnich latach wyczyszczone/ zregenerowane w kontekście doładowania, przepływu spalin, etc.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do: