Zaloguj:

(ladowanie)
Ładownie danych, proszę czekać.

Aktualności

RSS
Audi A2 Concept - marzenie ekologów
Kategoria: Informacje , Data: 13.09.2011 11:48, Autor: jmm, Czytany 5300 razy
Kolejną nowością, którą firma Audi zaprezentuje na zbliżającym się 64 salonie samochodowym we Frankfurcie ma być studium całkowicie elektrycznego pojazdu - Audi A2 Concept.


Audi A2 Concept to zapowiedź miejskiego minivana bazującego na Audi A1, który ma pojawić się na rynku w ciągu kilku najbliższych lat. Koncept zaprezentowany we Frankfurcie mierzy 3.80 metra długości, 1.69 metra szerokości i 1,49 metra wysokości. Stylistyka auta jest charakterystyczna dla pozostałych modeli tej marki, mamy więc duży grill i charakterystyczny kształt świateł. Ciekawostką jest dach wykonany z ciemnego szkła, które za przyciśnięciem jednego przycisku staje się przezroczyste.

Na przykładzie tego pojazdu Audi przedstawia kolejny etapy w dziedzinie samochodowego oświetlenia wykorzystującego diody LED, są to przednie reflektory wykonane w technologii Matrix Beam. Składają się one z pakietów diod LED i specjalnych mikroreflektorów tworzących precyzyjną wiązkę światła. W dolnej części reflektora znajduje się wiele małych diod LED, które mają służyć jako światła do jazdy dziennej. Z tyłu zastosowano z kolei inteligentne tylne światła, które dobierają intensywność świecenia w zależności od widoczności. Ponadto tylne światło przeciwmgielne zbudowane jest w oparciu o diody laserowe i tworzy strumień świetlny w kształcie trójkąta.


Kolejną „świetlną” innowacją jest system dynamic light w formie pasa świetlnego biegnącego przez cały bok auta, od przednich reflektorów do tylnych lamp. Gdy auto stoi pas ten jest czarny, w momencie, gdy właściciel zbliży się do auta na boku zapalają się niebieskie światła wskazujące pozycje klamek. W czasie jazdy pas na boku auta podświetlony jest na biało i służy jako światło obrysowe, a w momencie włączenia kierunkowskazów, pulsuje on na całej długości auta na pomarańczowo. Co więcej w przypadku hamowania czerwony pas światła biegnie od tylnych świateł, do przodu auta odzwierciedlając siłę hamowania.

Również we wnętrzu auta zastosowano system dynamic light do podświetlenia elementów tablicy rozdzielczej. Deskę rozdzielczą cechuję przede wszystkim minimalizm. Obsługa wszystkich urządzeń zgrupowana jest wokoło kierownicy. Mamy więc duży wyświetlacz umieszczony pomysłowo w kolumnie kierownicy, ciekawie wyglądający selektor zmiany biegów, oraz 7” dotykowy ekran po prawej stronie. Konsola środkowa jest natomiast na stale przytwierdzona do fotela kierowcy. Ciekawostką jest całkowicie płaska podłoga we wnętrzu auta, której wykładzina została wykonana z rPET, czyli poliestru wytwarzanego ze zużytych plastikowych butek po napojach. Deska rozdzielcza i elementy tapicerki drzwi wykonane są z kolei poliuretanu, który w dotyku ma przypominać neopren. Fotele dla obniżenia masy zostały wykonane w technologii formowania plastiku z rozdmuchiwaniem.


Audi A2 Concept napędzane jest silnikiem elektrycznym o mocy 116KM i momencie obrotowym 270Nm. Dzięki temu do 100km/h ma rozpędzać się w czasie 9.3 sekundy, a prędkość maksymalna ma wynosić 150km/h. Teoretyczny zasięg autka to 200km, a czas ładowania baterii przy napięciu 400V wynosi 1,5 godziny, a przy 230V 4 godziny. A2 Concept hołduje zasadzie drive-by-wire, więc systemy takie jak układ kierowniczy i hamulce są sterowane wyłącznie za pomocą impulsów elektrycznych.


Mamy więc do czynienia z pierwszym Audi, które spodoba się “zielonym”, ponieważ będzie napędzane „czystą” energią elektryczną pochodzącą w dużej mierze z elektrowni atomowych i węglowych, a energia ta będzie gromadzona w akumulatorach, których utylizacja też będzie uciążliwa dla środowiska. A2 ma docelowo konkurować z zapowiadanym elektrycznym autem miejskim BMW z serii i. Prawdopodobnie będzie dostępne tylko w wersji elektrycznej, ale być może do czasu oficjalnej premiery doczeka się także wersji z tradycyjnym napędem spalinowym.
Dodaj komentarz

Komentować mogą tylko osoby zalogowane!