Zaloguj:

(ladowanie)
Ładownie danych, proszę czekać.

Aktualności

RSS
Chińskie wariacje na temat Audi Q3
Kategoria: Informacje , Data: 24.05.2012 17:37, Autor: jmm, Czytany 16705 razy
Podczas niedawno zakończonego salonu samochodowego w Pekinie Audi zaprezentowało kilka nowości. Dwie z nich to auta koncepcyjne oparte na najnowszym Audi Q3 – RS Q3 Concept oraz Q3 Jinlong Yufeng Concept.

Te dwa modele to kolejne, po zaprezentowanym na początku roku w Detroit koncepcie Q3 Vail, wariacje na temat najmniejszego SUV’a marki. Przedstawione w Chinach koncepty różnią się między sobą charakterem, RS to jak nazwa wskazuje auto wybitnie sportowe, natomiast drugi model z dziwnie dla nas brzmiącą nazwą (Jinlong Yufeng) to auto dla młodych i aktywnych osób, a przede wszystkim miłośników kitesurfingu.

RS Q3 Concept

Audi RS Q3 Concept wyróżnia się m.in. poszerzonymi nadkolami, obniżonym o 25mm zawieszeniem, zmienionymi zderzakami z dużymi wlotami powietrza oraz charakterystycznymi dla gamy RS dwoma, owalnymi końcówkami układu wydechowego. Wykończenie uzupełniają elementy z matowego aluminium i włókna węglowego, przyciemnione przednie i tylne światła oraz 20” koła z oponami w rozmiarze 255/30. Auto pomalowane jest specjalnym lakierem Ordos Blue – matowo niebieskim z lekkim tonem żółtego.

RS Q3 Concept

We wnętrzu mamy oczywiście sportowe fotele i wiele znaczków RS przypominających nam w jakim aucie się znajdujemy oraz elementy dekoracyjne wykonane z włókna węglowego. Kolorystyka wnętrza nawiązuje do nadwozia auta, mamy więc czarną skórę połączoną z niebieską Alcantarą. Pewnym ukłonem w stronę Chin jest obrotomierz, na którym zamiast arabskich cyfr umieszczono chińskie znaki.

RS Q3 Concept

Jak przystało na model RS, najważniejszy element auta kryje się pod maską, jest to 2,5 litrowa pięciocylindrowa jednostka napędowa TFSI znana chociażby z TT RS. W RS Q3 Concept dysponuje mocą 360KM i pozwala na rozpędzenia auta do 100km/h w czasie 5,2 sekundy i osiągnięcie maksymalnej prędkości 265km/h. Moc silnika trafia na wszystkie cztery koła za pośrednictwem 7-biegowej skrzyni S-Tronic. Sam napęd na cztery koła jest realizowany przez sterowane elektronicznie hydrauliczne sprzęgło wielopłytkowe.

Drugi zaprezentowany pojazd – Audi Q3 Jinlong Yufeng Concept ma charakter bardziej rekreacyjny. Jego nazwa w wolnym tłumaczeniu znaczy – „Złoty smok na wietrze”, jest to nawiązanie do trwającego w Chinach roku Smoka (2012). Auto jest bardzo podobne pod względem wyglądu i przeznaczenia do zaprezentowanego w Detroit Audi Q3 Vail, z tymże tutaj mamy pojazd przeznaczony dla miłośników kitesurfingu, a nie snowboardu.

Q3 Jinlong Yufeng

Auto polakierowane jest specjalnym lakierem Lioli Yellow, natomiast panele ochronne nadwozia pokryte są matowoszarym wykończeniem. Q3 Jinlong Yufeng charakteryzuje się innym kształtem, atrapy chłodnicy, przyciemnionymi światłami, elementami stylistycznymi z pakietu off-road, 20” kołami z terenowymi oponami 255/45 oraz bagażnikiem dachowym, na którym znajdują się dwie deski do kitesurfingu wykonane z włókna węglowego. Samochód jest także o ok. 30mm wyższy od seryjnego Q3 i ma o 40mm szerszy rozstaw kół.

Q3 Jinlong Yufeng

Podobnie, jak w modelu RS, również tutaj we wnętrzu mamy do czynienia z nawiązaniem do koloru nadwozia, króluje więc czarny, szary i żółty oraz elementy dekoracyjne ze stali nierdzewnej i aluminium. Ciekawym gadżetem są dwie małe kamery „Audi Cams” umieszczone w bagażniku, które mogą być zamontowane do żagla, kasku, itp. za pomocą specjalnego, elastycznego uchwytu. Obraz zapisany przez kamery może być transmitowany do auta za pośrednictwem wbudowanego w pojeździe routera sieci WLAN, a następnie poprzez Bluetooth i sieć UMTS przesyłany do Internetu.

Pod maską pracuje ta sama jednostka napędowa co w modelu RS, lecz o odrobine mniejszej mocy – 310KM. Jednak osiągi auta na tym raczej nie ucierpiały: 0-100km/h – 5,5 sek., prędkość maksymalna: 250 km/h.


Audi liczy na dużą sprzedaż najmniejszego SUV’a na rynku chińskim, w związku z tym salon w Pekinie był oczywistym wyborem miejsca prezentacji tych aut. Podobny zresztą ukłon w kierunku chińskich klientów stanowi wyskalowanie obrotomierza modelu RS w języku chińskim, czy nazwa drugiego z opisywanych konceptów. Można się spodziewać, że wiele elementów stylizacyjnych z Jinlong Yufeng będzie dostępnych w opcjonalnych pakietach wyposażenia. Z kolei RS Q3 Concept stanowi bardzo realną zapowiedź modelu produkcyjnego, którego premiery rynkowej można oczekiwać w okresie 2 najbliższych lat.
Dodaj komentarz

Komentować mogą tylko osoby zalogowane!