Zaloguj:

(ladowanie)
Ładownie danych, proszę czekać.

Aktualności

RSS
Lifting Audi Q5
Kategoria: Informacje , Data: 12.06.2012 16:42, Autor: jmm, Czytany 17724 razy
Do salonów Audi wkrótce trafi zmodernizowane Audi Q5, które zostało zaprezentowane na ostatnim salonie w Pekinie.

Z zewnątrz najnowszy model najłatwiej rozpoznać w przypadku wersji z opcjonalnymi reflektorami xenonowymi, auto jest wówczas wyposażone w światła do jazdy dziennej LED w charakterystycznym kształcie, dzięki temu przód Q5 znacznie zyskał na urodzie. Przekonstruowano także tylne światła, i znów w autach z opcjonalnym oświetleniem xenon plus wykonano je w technice LED i mają stylistykę świetlnych listew. Oprócz tego, przestylizowano atrapę chłodnicy - posiada ona teraz ścięte górne narożniki, charakterystycznie dla nowych modeli Audi; zmodyfikowano przedni zderzak, w którym reflektory przeciwmgielne otoczone są chromowanymi pierścieniami; drobne zmiany przeszedł także tylny zderzak. Gama lakierów została uzupełniona o 4 nowe barwy, co w efekcie daje możliwość wyboru z pośród 15 różnych kolorów.
We wnętrzu zmiany są jeszcze bardziej dyskretne, dodano chromowane wykończenie niektórych detali, zmodyfikowano kierownicę, panel sterowania klimatyzacją i systemem MMI, a także zastosowano nowe materiały wykończeniowe.


Zmianie uległa również gama dostępnych silników, w ofercie znajduje się teraz 5 jednostek (2 benzynowe i 3 wysokoprężne) – wszystkie wyposażone w turbodoładowanie, wtrysk bezpośredni i system start-stop. Podstawową jednostką jest silnik wysokoprężny 2.0TDI o mocy 143KM (max moment obrotowy 320Nm), dostępny wyłącznie w zestawieniu z napędem na przednie koła i skrzynią manualną. Jego zaletą ma być wyjątkowo niskie zużycie paliwa, średnio w okolicach 5,3l/100km. Kolejny w ofercie diesel to jednostka 2.0TDI o mocy 177KM (max moment obrotowy 380Nm), która ma spalać średnio 6.0l/100km. Na szczycie gamy silników wysokoprężnych znajdzie się przekonstruowana jednostka 3.0TDI (245KM i 580 Nm) dostępna wyłącznie z napędem quattro i 7-biegową skrzynią S-tronic. Audi Q5 z tym silnikiem potrafi osiągnąć 100km/h w czasie 6,5 sekundy i rozpędzić się maksymalnie do 225km/h, przy czym średnie zużycie paliwa ma się mieścić w granicach 6,4l/100km.
Spośród dwóch jednostek benzynowych, słabsza to zmodernizowany silnik 2.0TFSI, osiągający teraz 225KM (350Nm), który ma spalać średnio 7,6 l/100km. Silnik ten wyposażono w szereg rozwiązań mających zwiększyć jego efektywność – m.in. sterowanie wzniosem zaworów, innowacyjne zarządzanie temperaturą, integracja kolektora wydechowego z głowicą. Najmocniejsza jednostka to z kolei benzynowe V6 - 3.0TFSI o mocy 272KM (400Nm). Z tym silnikiem przyspieszenie do 100km/h zajmuje 5,9 sekundy, a maksymalna prędkość wynosi 234km/h. Wszystko to ma być okupione bardzo niskim zużyciem paliwa, wynoszącym średnio 8,5l/100km.


Wszystkie modele z silnikami czterocylindrowymi są seryjnie dostępne z 6-biegowymi skrzyniami manualnymi. 2.0TFSI za dopłatą może być wyposażone w 8-biegową skrzynie Tiptronic, a mocniejszy wariant 2.0TDI w 7-biegową skrzynię S-tronic. Z kolei jednostki 3.0TFSI i 3.0TDI są standardowo sprzęgnięte ze skrzyniami automatycznymi, odpowiednio 8-biegowym Tiptronic’iem i 7-biegowym S-tronic’iem. Oprócz najsłabszej wersji silnikowej, wszystkie Audi Q5 są wyposażone w stały napęd wszystkich kół, w normalnych warunkach pracy rozkład siły napędowej przód:tył wynosi 40:60, w razie potrzeby rozkład ten może się błyskawicznie zmienić.


Kosmetyczne zmiany przeszedł także układ jezdny, zmieniono m.in. charakterystykę zawieszenia i wprowadzono nowe elektromechaniczne wspomaganie kierownicy, niepobierające energii podczas jazdy na wprost, co pozwoliło zmniejszyć zużycie paliwa o 0,2l/100km. Audi Q5 doskonale zachowuje się również podczas jazdy w terenie. Ma możliwość pokonywania wzniesień o nachyleniu do 31 stopni, kąt najazdu i zjazdu wynosi 25 stopni z przodu i z tyłu, a kąt pochylenia pojazdu to 17 stopni. Prześwit wynosi 20 cm.


Ciekawym uzupełnieniem oferty jest model hybrydowy - Q5 hybrid quattro. Pojazd napędzają: silnik 2.0 TFSI o mocy 211 KM i momencie obrotowym 350 Nm oraz silnik elektryczny o maksymalnej mocy 54 KM i momencie obrotowym 210 Nm. Oba silniki łącznie mogą w krótkim czasie wygenerować 245 KM mocy i 480 Nm momentu obrotowego. Audi Q5 hybrid quattro przyspiesza od 0 do 100 km/h w 7,1 s, a jego maksymalna prędkość wynosi 225 km/h. Średnie zużycie paliwa nie powinno przekroczyć 6,9l/100km. Do przenoszenia siły napędowej na koła służy zmodyfikowany 8-stopniowy tiptronic, który nie posiada konwertera momentu obrotowego. Jego miejsce zajmuje połączony ze sprzęgłem wielopłytkowym silnik elektryczny. Sprzęgło łączy lub oddziela mechanizm elektryczny i silnik spalinowy. Energia elektryczna jest magazynowania w kompaktowym i lekkim zestawie akumulatorów litowo-jonowych o wydajności 1,3 kWh. Kierowca, przy pomocy przycisku i dźwigni biegów skrzyni tiptronic, może przełączać pomiędzy trzema trybami jazdy. Pole EV daje pierwszeństwo napędowi elektrycznemu, program D wykorzystuje efektywnie oba silniki, natomiast tryb C i manualna ścieżka tiptronic umożliwiają jazdę sportową. Tym samym, Audi Q5 hybrid quattro może poruszać się tylko przy pomocy silnika TFSI, wyłącznie dzięki napędowi elektrycznemu lub w mieszanym trybie hybrydowym. Dodatkowo, podczas hamowania następuj proces odzyskiwania energii, która jest potem wykorzystywana przy dynamicznym przyspieszaniu z zastosowaniem obu napędów. Auto w trybie jazdy wyłącznie elektrycznym może pokonać do 3 km, przy stałej prędkości jazdy na poziomie 60km/h. Maksymalna prędkość wynosi wówczas 100 km/h.

Audi Q5 hybrid quattro wyróżnia się między innymi całkowicie lakierowanymi zderzakami i dziesięcioramiennymi felgami o turbinowej stylizacji. Wewnątrz uwagę zwraca przede wszystkim miernik mocy, który zastępuje obrotomierz. Ponadto, na ekranie systemu MMI kierowca może obserwować pracę systemu hybrydowego.


Auto dostępne jest opcjonalnie w zewnętrznych pakietach stylistycznych S-line Exteriour i Off-road. Wnętrze można z kolei wzbogacić o pakiety S-line, Exclusive-line lub Audi Exclusive. Wyposażenie seryjne i dodatkowe Audi Q5 uzupełniono o elementy znane już z najnowszych modeli koncernu. Są to m.in.: system monitorujący zmęczenie kierowcy, adaptacyjny tempomat, system zapobiegania kolizjom do 30km/h, asystent pasa ruchu Audi active line assist, system ostrzegający o pojazdach w „martwym polu” Audi side assist, system nagłośnienia Bang & Olufsen Sound oraz nawigacja MMI plus z dużym twardym dyskiem, 7” kolorowym monitorem, grafiką 3D i odtwarzaczem DVD. Doskonałym uzupełnieniem nawigacji MMI plus jest samochodowy telefon Bluetooth online. Dzięki zintegrowanemu WLAN-Hotspot pasażerowie, za pomocą swoich urządzeń mobilnych, mogą swobodnie korzystać z sieci Internet. Kierowcy system ten zapewnia dopasowane do jego potrzeb usługi online z pakietu Audi connect, np. lokalizowanie określonych celów przez Google przy pomocy obsługi głosowej, nawigację poprzez zdjęcia Google Earth albo Google Street View. System informacji o ruchu drogowym online Audi, jeden z serwisów w ramach Audi connect, przedstawia kierowcy najbardziej aktualne dane o natężeniu ruchu pojazdów na wybranej przez niego trasie. Następną nowością jest aplikacja na telefony typu smartphone - Audi music stream. Dzięki niej, kierowca Q5 ma dostęp do 5000 internetowych stacji radiowych i może zapisywać w telefonie swoje ulubione rozgłośnie. Następnie, audycja wybranej stacji radiowej dociera przy wykorzystaniu sieci WLAN do nawigacji MMI plus i rozbrzmiewa przez głośniki samochodowe. Sterowanie radiem internetowym możliwe jest także przez system MMI pojazdu.

 
Dodaj komentarz

Komentować mogą tylko osoby zalogowane!