Co do suba nie mam pojęcia jak tam jest robione filtrowanie ale w najgorszym razie możesz dać szeregowo odpowiednio dobraną cewkę żeby odfiltrować górę. Co do głosników 13cm jeśli grają ciszej to znaczy że mogą mieć niższą efektywność (wyrażoną w dB) lub wyższą impedancję np 8ohm zamiast 4 co przypadku głośników do samochodów raczej mało prawdopodobne bo tu standardem jest 4. Tym nie mniej lepiej sprawdź ile ohmów miały stare a ile mają nowe. Poza tym mogą mieć napisane tyle samo czyli np 4ohm a mieć różnie np jedne 3 a drugie 5... bo jako znamionową impedancję podaje się wartość minimalną na charakterystyce impedancji w zależności od częstotliwości i producenci nie trzymają się tego zbyt dokładnie.
Oprócz tego każdy głośnik ma inną charakterystykę częstotliwościową i jeden ma górkę przy 1kHz a drugi ma w tym miejscu dołek i będzie się wydawało, że gra ciszej. Głośnik dający większe zniekształcenia (czyli gorszy) też wydaje się głośniejszy.
Jak wyjąłeś jeden głośnik i wstawiłeś inny to on ma zupełnie inne parametry. Oprócz mocy max i impedancji jest jeszcze ze 20 ważnych parametrów fizyczno-elektrycznych. Czyli teraz masz zupełnie inną filtrację zupełnie inne połączenie głośnika wysokotonowego ze średnio(nisko)tonowym i mogą być zupełnie inne wrażenia przy słuchaniu.
Jedno jest pewne: 80W to jest tylko wytrzymałość głośnika - tyle można przez niego przepuścić, żeby go nie rozwalić, spalić itp. ale nie ma to bezpośrednio związku t tym czy on gra ciszej czy głośniej. Największy wpływ ma efektywność (skuteczność) i np głośnik o efektywności 100dB gra 2 razy głośniej niż ten co ma 97dB (przy tej samej mocy sygnału). Ucho odbiera to inaczej ale fizycznie musisz wpuścić 2 razy większy prąd w głośnik 97dB żeby zagrał tak jak ten co ma 100dB.
Powodzenia
